Korzystanie z wody z własnego ujęcia to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Należy jednak pamiętać, że woda studzienna bardzo często zawiera szereg zanieczyszczeń, które mogą wpływać niekorzystnie na jej zdatność do spożycia. W artykule przeanalizujemy, jakie filtry najlepiej radzą sobie z poszczególnymi zanieczyszczeniami i jak dobrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb. Zachęcamy do lektury!
Dlaczego należy filtrować wodę ze studni?
Woda ze studni zawiera zazwyczaj szereg zanieczyszczeń mechanicznych, a także pochodzących, m.in. z gleby, gospodarstw rolnych czy też domowych ścieków. Niestety, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców oraz negatywnie wpływać na działanie domowych instalacji i urządzeń.
Do najczęstszych zanieczyszczeń spotykanych w wodzie studziennej należą: piasek, muł, a także związki żelaza i manganu, nadmiar magnezu i wapnia, które mogą zmieniać barwę i smak wody oraz powodować odkładanie się osadów w rurach i na urządzeniach.
Poza zanieczyszczeniami mineralnymi woda studzienna często zawiera również różne odmiany bakterii i wirusów. Szczególnie dotyczy to studni położonych blisko szamb, rozszczelnionych zbiorników oraz obszarów rolniczych. Obecność patogenów w wodzie stanowi poważne ryzyko zdrowotne, zwłaszcza w przypadku wody przeznaczonej do spożycia. Z tego względu najrozsądniej jest oddać próbkę wody do badań oraz zdecydować się na montaż sprawdzonych filtrów i uzdatniaczy.
Filtracja wody studziennej z Technika Wody
W naszym asortymencie znajduje się wiele, różnych filtrów przeznaczonych do oczyszczania i uzdatniania wody studziennej. Poniżej omawiamy krótko dostępne rozwiązania, na które warto postawić.
- Filtry samoczyszczące/ Prefiltry Water Technic – to urządzenia przeznaczone do tzw. wstępnej filtracji, nazywane też filtrami mechanicznymi. Usuwają nadmiar zanieczyszczeń, m.in. mułu, drobinek piasku, żwiru, itp. Dzięki wbudowanej siatce filtracyjnej o gęstości 50 mikronów, skutecznie zatrzymują osady. Dużą zaletą wspomnianych filtrów jest zdolność do samoczyszczenia. Nagromadzone zanieczyszczenia w sicie powodują spadek ciśnienia wody i w efekcie dochodzi do procesu samooczyszczania się filtra.
- Filtry węglowe do wody Water Technic – obecny w nich węgiel aktywny skutecznie usuwa związki organiczne, np. chlor, pestycydy, herbicydy, ale też substancje nieorganiczne. Węgiel w filtrze posiada dużą powierzchnię porowatą, umożliwiającą wychwytywanie cząsteczek różnych zanieczyszczeń. Naszym klientom proponujemy skuteczny filtr węglowy wyróżniający się 20 calowym korpusem z wkładem ze spiekanego węgla. Dzięki takim wymiarom, wystarczy wymieniać wkład raz na pół roku.
- Filtry jonizujące do wody Water Technic – są to filtry wykorzystujące technikę odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest pod wysokim ciśnieniem przez specjalną półprzepuszczalną membranę, która zatrzymuje większość niekorzystnych rozpuszczonych w wodzie substancji. Dodatkowo, dzięki filtrowi woda staje się alkaliczna, o wysokim pH i dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów.
- Uzdatniacze wody studziennej water Technic Pro Multi – to wielofunkcyjne urządzenia, które nie tylko filtrują wodę ze związków organicznych oraz nieorganicznych, ale też usuwają nadmiar jonów magnezu i wapnia, czyli zmiękczają ją. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają rozwiązania kompleksowego. Uzdatniacze wody Water Technic Pro Multi zostały wyposażone m.in. w złoże EcoMix, które usuwa nadmiar żelaza, manganu czy też amoniaku.
- Lampa UV (sterylizator wody) Hydro Steri – woda z własnego ujęcia może zawierać bakterie i wirusy, mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale życie ludzkie. Z tego względu warto zamontować praktyczny sterylizator, którzy przy pomocy promieniowania UV zabija wszelkie drobnoustroje. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podczas sterylizacji wody nie trzeba używać chemikaliów, takich jak chlor, które mogłyby pogarszać walory smakowe wody.
Podsumowanie
Chcąc korzystać z wody studziennej, należy najpierw poddać próbkę cieczy specjalistycznym badaniom w laboratorium, aby dowiedzieć się, czy jest ona zdatna do spożycia, a także jakiego rodzaju filtracji potrzebuje. Osobom, które korzystają na co dzień z wody z własnego ujęcia polecamy montaż sprawdzonych filtrów, m.in. węglowego, odwróconej osmozy czy też prefiltrów. Warto zdecydować się też na instalację wydajnego uzdatniacza, który oczyszcza wodę i zmiękcza ją dodatkowo. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności dobrze jest zainwestować również w praktyczną lampę UV, która zabija wszelkie bakterie z wody studziennej.