Blog

Regeneracja współprądowa czy przeciwprądowa – która lepsza?

Regeneracja współprądowa czy przeciwprądowa – która lepsza?

Z racji, że złoża żywiczne „magazynują” twardość (związki magnezu i wapnia), co określony przepływ wody muszą być one dokładnie oczyszczane z nagromadzonych substancji. Aby tak się stało, zmiękczacz musi przepuścić przez złoże solankę oraz czystą wodę. Dzięki temu wszystkie związki magnezu i wapnia zostaną uwolnione i odrzucone do kanalizacji, a złoże żywiczne nasyci się jonami sodowymi, dzięki czemu znów będzie mogło filtrować. Czynność tę nazywa się regeneracją. Istnieją dwa typy regeneracji: współprądowa (inaczej down-flow) i przeciwprądowa (up-flow).czytaj dalej

Czy praca zmiękczacza „na sucho” lub „na mokro” ma znaczenie przy powstawaniu „mostu solnego”?

Czy praca zmiękczacza „na sucho” lub „na mokro” ma znaczenie przy powstawaniu „mostu solnego”?

W sieci istnieje pogląd, że sól tabletkowa w zmiękczaczu do wody pracującego „na mokro” (tj. ciągle mającego wodę w pojemniku na sól) będzie się sklejać i produkować nazywane potocznie „mosty solne”. Internetowi „eksperci” twierdzą, że w zmiękczaczach pracujących „na sucho” (takie, gdzie się dolewa wodę przed regeneracją).czytaj dalej

Ceny zmiękczaczy do wody

Ceny zmiękczaczy do wody

Z jakiego powodu ceny zmiękczaczy do wody tak bardzo odbiegają od siebie? Jaka jest optymalna kwota na tego typu urządzenie? Postarajmy się dokładnie przeanalizować ten temat.czytaj dalej

Po co mi właściwie zmiękczacz wody?

Po co mi właściwie zmiękczacz wody?

Od kilku lat wodociągi przekonują nas, że picie wody z kranu jest jak bezpieczne i zdrowe. Być może, ale jednocześnie ta sama woda zakamienia i tym samym niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Od baterii łazienkowych, przez ceramikę, aż do sprzętów AGD. Kamień z wody powoduje tez wiele trudnych do usunięcia zabrudzeń i podrażnia naszą skórę. Stąd właśnie wynika rosnąca popularność zmiękczaczy wody, czyli urządzeń, które wymieniają w wodzie jony magnezu i wapnia na jony sodu.czytaj dalej

Zmiękczacze wody – jak działają i który wybrać?

Zmiękczacze wody – jak działają i który wybrać?

Czy ktoś nie zna problemów z kamieniem z wody? Zniszczona armatura łazienkowa, awarie sprzętów AGD czy pieca grzewczego, wysuszona skóra i włosy, niedoprane ubrania. To tylko niektóre kłopoty wywoływane przez twardą wodę. Ale jest na nie sposób! Ze wszystkimi poradzi sobie centralny zmiękczacz wody. Praktycy szczególnie polecają modele Hydro, Hydro Plus i Water Technic.

czytaj dalej

Filtry do kuchni

Filtry do kuchni

Jeśli do spożycia kupujemy wodę butelkowaną, warto rozważyć montaż filtra kuchennego przeznaczonego do filtrowania wody do bezpośredniego spożycia. Jakie mamy możliwości? Przedstawiamy dwie najpopularniejsze.

czytaj dalej

Filtry na wodę studzienną

Filtry na wodę studzienną

Własne ujęcie to świetny sposób na zapewnienie sobie niedrogiego źródła wody w domu. Problemy mogą zacząć się w momencie, gdy okaże się, że pobierana z ziemi woda nie spełnia naszych oczekiwań i na przykład jest bogata w rudę żelaza niszczącą sprzęty, szkodliwy mangan czy brzydko pachnący amoniak lub związki azotowe. Często jest też twarda, a niekiedy pojawiają się w niej bakterie. Co jednak ważne, każdą wodę można dobrze uzdatnić. Służą do tego urządzenie na różnych złożach i charakteryzujące się różnymi sposobami działania. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

czytaj dalej

Filtry mechaniczne i węglowe

Filtry mechaniczne i węglowe

Zadaniem filtrów mechanicznych (siateczkowych, sznurkowych lub piankowych) jest zatrzymywanie drobinek organicznych, które często znajdują się wodzie. Może to być piasek lub muł, zanieczyszczenia humusowe, a nawet rdza, która odrywa się z rur transportujących wodę.

czytaj dalej

Co to jest twarda woda?

Co to jest twarda woda?

Na przedmiotach, które mają styczność z wodą, możemy zauważyć warstwy osadu, potocznie nazywanego „kamieniem”. Jest on efektem różnych składników mineralnych, występujących w strukturze wody, do których należy zaliczyć głównie krzemiany wapnia, magnezu, węglanów, chlorków oraz wielu innych. Kamień odkłada się w czajnikach, ekspresach do kawy, pralkach, zmywarkach, piecach CO, instalacjach wodno-kanalizacyjnych i grzewczych.

czytaj dalej

Co w wodzie oprócz twardości?

Co w wodzie oprócz twardości?

Cykliczne badania wody przeprowadzane w punktach ujęć pozwalają na weryfikowanie nie tylko twardości wody, ale także innych cech odpowiadających za jej wygląd, smak czy zapach. W dużej mierze kontrole pozwalają wyeliminować wiele negatywnych zjawisk, ale nie wszystkie. Bardzo często, w zależności od punktu poboru wody, nawet na stosunkowo niewielkim obszarze (np. gminy), jej jakość może znacząco się różnić.

czytaj dalej

Zmiękczacze do wody – co warto o nich wiedzieć?

Zmiękczacze do wody – co warto o nich wiedzieć?

Na to, jakiego rodzaju woda spływa po odkręceniu kurka kranu generalnie żadnego wpływu nie mamy, ale na to, z jakiego typu wody ostatecznie będziemy korzystać w naszym codziennym funkcjonowaniu jak najbardziej. Wraz z biegiem czasu, wśród konsumentów coraz większą popularność zdobywają zmiękczacze – specjalistyczne urządzenia poprawiające jakość wody.
czytaj dalej

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

To pytanie pojawia się bardzo często w czasie rozmów z naszymi Klientami. Wiele osób obawia się wysokich kosztów. Prawda jest jednak dość zaskakująca. Na koszty eksploatacyjne zmiękczacz wody składają się przede wszystkim koszty wody i soli potrzebnej do czyszczenia złoża. Po stronie kosztów możemy też zapisać zużytą energię elektryczną oraz koszty ewentualnego serwisowania urządzenia.

czytaj dalej

null
Blog prowadzi Łukasz Tabin, z branżą uzdatniania wody związany od lat, właściciel firmy Technika Wody.