Lampy bakteriobójcze UV do wody

Uzdatnianie wody zarówno wodociągowej, jak i ze studni stało się niezwykle popularne. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych urządzeń, które w mniejszym oraz większym stopniu przyczyniają się do oczyszczania wody i polepszenia jej jakości. Jednym z popularniejszych sprzętów są tak zwane lampy bakteriobójcze UV, powszechnie nazywane również sterylizatorami wody. W jaki sposób działają te urządzenia? Jakie są ich zalety? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Lampy bakteriobójcze UV – co to za urządzenia?

Lampy bakteriobójcze należą do najpopularniejszych sposobów dezynfekcji wody ze studni, ale również tej płynącej bezpośrednio z sieci. Wykorzystanie lamp UV jest całkowicie bezpieczne, nie trzeba używać żadnych środków chemicznych, gdyż same świetnie oczyszczają wodę. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że lampy UV działają w sposób ciągły, przepływowy. Odkażanie przy użyciu jakichkolwiek substancji jest natomiast jednorazową czynnością. Ponadto, zastosowanie środków chemicznych do oczyszczania wody, nie jest w pełni bezpieczne dla organizmu ludzkiego, może przyczynić się do wystąpienia różnych chorób i alergii. Lampy bakteriobójcze UV montuje się z powodzeniem od wielu lat w domach, ale także w budynkach firmowych.

Lampy bakteriobójcze UV – działanie

Każda lampa bakteriobójcza jest zbudowana ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej. Co więcej, w urządzeniu znajdują się promienniki UV oraz układ zasilający. Lampa zadziała w momencie, gdy układ zasilający zostanie włączony i dostarczy promiennikowi odpowiedniego napięcia.

Czynnikiem odkażającym w lampach bakteriobójczych UV jest oczywiście ultrafiolet. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne, które mieści się mniej więcej w przedziale pomiędzy światłem widzialnym a rentgenowskim. Warto też zaznaczyć, że nie jest ono widoczne dla oka ludzkiego. Promieniowanie ultrafioletowe ma właściwości dezynfekujące oraz bakteriobójcze, usuwa wszelkie szkodliwe dla organizmu drobnoustroje, które mogą znajdować się w wodzie: bakterie, grzyby, wirusy.

Promieniowanie działa bezpośrednio na DNA obecnych w wodzie organizmów, doprowadza najczęściej do uszkodzenia materiału genetycznego i dzięki temu mikroorganizmy są unicestwiane. Ponadto, zamontowanie sprzętu oraz użytkowanie lamp bakteriobójczych UV nie wpływa w żaden sposób negatywnie na jakość wody kranowej, czy studziennej. Co więcej, nie zmienia również jej składu. Uzdatniona woda ma przede wszystkim nieco lepszy smak.

Zalety lamp bakteriobójczych UV

Do głównych zalet tych urządzeń należą:

  • Bezobsługowe działanie,
  • Wykorzystanie stali kwasoodpornej – zastosowanie materiału przyczynia się do tego, że urządzenia te nie pokrywają się rdzą, dzięki czemu służą niezawodnie przez wiele lat,
  • Brak ryzyka przedawkowania czynnika bakteriobójczego – woda nie jest mieszana z żadnymi środkami chemicznymi.
  • Bardzo wysoka skuteczność usuwania wszelkich niechcianych mikroorganizmów zarówno z wody studziennej, jak i wodociągowej,
  • Wytrzymałość, trwałość.

Jakie lampy bakteriobójcze warto kupić?

Rozglądając się za polecanymi sterylizatorami do wody, warto zdecydować się na zakup jednej z serii lamp UV Hydro Steri. Co ciekawe, montaż tego urządzenia pozwala na likwidację wielu bakterii oraz drobnoustrojów, także tych z grupy coli. Moc lamp sięga od 6 do 375 W. Dzięki czemu są one w stanie oczyszczać wodę zarówno w typowych gospodarstwach domowych, jak i w bardzo dużych przedsiębiorstwach. Przykładowo, by uzdatnić wodę w tradycyjnym domu jednorodzinnym, wystarczy zdecydować się na zakup lampy o mocy 25 W i wydajności 1,36 m3/h.

Lampy bakteriobójcze UV stają się coraz popularniejszymi urządzeniami. Wykorzystywany są one do uzdatniania wody kranowej oraz studziennej, wykazują wysokie właściwości bakteriobójcze, zabijają: grzyby, bakterie, wirusy inne drobnoustroje. Są to urządzenia trwałe, solidne, a także bezobsługowe, wystarczy jedynie raz w roku wymienić promiennik. Każdy, kto myśli o montażu urządzenia uzdatniającego do wody, powinien zdecydować się na zakup wysokojakościowej lampy bakteriobójczej UV, na przykład lampy Hydro Steri.

Łukasz Tabin