Woda jest podstawowym składnikiem niezbędnym do życia wielu organizmów. O stałym nawodnieniu powinno pamiętać się nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt, zwłaszcza w trakcie trwania upałów. Picie dużej ilości wody pozwala psom i kotom czuć się o wiele lepiej, a także uniknąć niechcianego odwodnienia. Jaką wodę zatem wybrać dla domowego pupila? Czy jakość ma znaczenie? Zachęcamy do lektury!
Stały dostęp do wody
Należy przede wszystkim zadbać o to, aby zwierzę zawsze miało dostęp do świeżej i czystej wody tak, aby mogło ugasić pragnienie w dowolnym momencie. Brak regularnego nawadniania może nieść ze sobą groźne konsekwencje dla zdrowia.
Koniecznie trzeba zatem kontrolować stan misek oraz poidełek w przypadku gryzoni, a także królików. Co więcej, warto też podkreślić, że woda powinna być stale wymieniana na świeżą, średnio kilka razy dziennie.
Odwodnienie – groźne dla organizmu zwierzęcego
Ilość wody w organizmie zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt ma bardzo duży wpływ, na między innymi: odporność, samopoczucie, odpowiednie trawienie, a także pozwala na właściwe chłodzenie się ciała. Co więcej, woda pomaga także w transporcie odpowiednich składników odżywczych do komórek, ułatwia również trawienie.
Brak stałego dostępu do wody może doprowadzić do tego, że organy ulegną uszkodzeniu. W przypadku dłuższego odwodnienia narządy zaczynają obumierać, co skutkuje śmiercią ukochanego psa lub kota. Podstawowym objawem odwodnienia u zwierząt jest suchość warg oraz uszu.
Jaką wodę podawać?
Warto pamiętać, że nie liczy się wyłącznie ilość wody, ale również jej jakość. Powinna ona być wolna od mikroorganizmów i drobnoustrojów, gdyż mają one negatywny wpływ na organizm zwierzęcy tak samo, jak na ludzki.
Ciekawostką jest to, że woda, która zawiera nadmiar chloru i żelaza ma zwykle nieco inny smak i aromat, które są szczególnie wyczuwalne przez zwierzęta. Jeśli występuje w niej nadmiar tych związków, pies lub kot niechętnie ją piją, co doprowadza do odwodnienia organizmu.
Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, warto zamontować w domu wysokojakościowe filtry do oczyszczania wody ze związków organicznych i chemicznych. Ponadto, z pewnością przyda się również funkcjonalny zmiękczacz wody, dzięki któremu można pozbyć się z cieczy nadmiaru magnezu oraz wapnia. Minerały te wymieniane są na neutralne jony sodu.
O stałym nawodnieniu powinno się pamiętać nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt. Psy, koty, ale także gryzonie czy króliki powinny mieć stały dostęp do czystej wody tak, aby w razie potrzeby mogły ugasić pragnienie. Oprócz ilości dostarczanej wody warto również zadbać o jej wysoką jakość. Zbyt duża zawartość chloru i magnezu w cieczy bardzo często doprowadza do tego, że zwierzę zwyczajnie nie chce jej pić. Warto zdecydować się zatem na montaż funkcjonalnych oczyszczaczy, a także zmiękczaczy wody, dzięki którym będzie można przywrócić jej naturalny smak i aromat. Urządzenia te usuwają niekorzystne związki chemiczne i organiczne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt.