Proces demineralizacji wody polega na usunięciu z niej rozpuszczonych soli, minerałów, pierwiastków oraz innych jonów. Dzięki temu można uzyskać wysoki stopień czystości cieczy. Tego typu wodę wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wysoka jakość cieczy jest podstawowym warunkiem niezawodnego działania określonych sprzętów. Na czym polega dokładnie proces demineralizacji? Co można jeszcze o nim powiedzieć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Demineralizacja wody
Demineralizacja wody uniemożliwia pojawienie się na sprzętach różnorodnych, szkodliwych osadów, na przykład zawiesin czy też kamienia. Co więcej, proces ten opóźnia też wystąpienie korozji, co znacząco wydłuża żywotność różnych maszyn, które wykorzystują tego typu wodę.
Warto pamiętać też, że całkowite usunięcie soli z wody, nazywa się demineralizacją, natomiast nie należy jej mylić z procesem odsalania, który polega wyłącznie na częściowym usunięciu soli z wody.
Jak przebiega proces demineralizacji wody?
Aby wykonać demineralizację wody, można wykorzystać kilka procesów. Przede wszystkim sprawdzą się metody:
- odwróconej osmozy – filtrowanie wody,
- wymiany jonowej – proces wykorzystujący specjalne urządzenia do wymiany jonowej,
- destylacji – obecnie rzadko się z niej korzysta, najczęściej tylko do odsalania, a nie całkowitej demineralizacji. Polega na odparowaniu wody i skondensowaniu pary.
Każdy z tych procesów pozwala na dosyć skuteczne i sprawne usunięcie soli, minerałów i innych jonów z cieczy. Stopień odsolenia wody natomiast opisuje się jako przewodność elektrolityczną, wyrażoną w mikrosimensach [µS[/cm].
Demineralizacja wody – zastosowanie
Woda demineralizowana znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w przemyśle elektronicznym, w kosmetycznym, farmaceutycznym, a niekiedy nawet w spożywczym. Całkowicie oczyszczona woda jest podstawą składu wielu kosmetyków. Sprawdza się również w motoryzacji, ponieważ używa się jej w akumulatorach czy w płynach do spryskiwaczy. Wodę demineralizowaną wykorzystuje się też w przemyśle mechanicznym, w celu ochrony maszyn przed korozją i w systemach chłodniczych.
System odwróconej osmozy
Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do demineralizacji wody jest system odwróconej osmozy. Działa on tutaj na zasadzie techniki membranowej, której siłą napędową jest różnica stężeń. Woda jest przeciskana przez pory membrany, dzięki temu usuwane są z niej wszelkie zanieczyszczenia oraz inne mikroelementy. Proces ten pozwala pozbawić ciecz aż 96-98% bakterii i wirusów. Metoda odwróconej osmozy umożliwia uzyskanie wody demineralizowanej bez niekorzystnego wpływu na środowisko, gdyż w procesie tym nie używa się środków chemicznych.
Woda demineralizowana nazywana jest również wodą jałową. Proces demineralizacji polega na usunięciu z niej wszelkich soli, pierwiastków, minerałów, a także innych jonów, które mogłyby na nią niekorzystnie wpłynąć. Wodę tę stosuje się w kosmetyce, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, ale także motoryzacyjnym. Do procesu demineralizacji wykorzystuje się najczęściej system odwróconej osmozy, choć powstaje ona także w wyniku wymiany jonowej czy destylacji.