Użytkowanie wody z własnego ujęcia, czyli ze studni jest bardzo praktyczne, a także wygodne. Mimo wielu zalet, rozwiązanie to ma także sporo wad. Przede wszystkim dlatego, że w wodzie studziennej bardzo często można znaleźć bakterie. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy użyć funkcjonalnych sterylizatorów wody. Czy urządzenia te są bezpieczne? Czy warto zdecydować się na zakup? Zachęcamy do lektury.
Bakterie w wodzie
Aby woda studzienna była zdatna do użytkowania, należy poddać jej próbkę analizie w laboratorium. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie związki chemiczne są w niej obecne oraz czy występują w niej bakterie. Należy pamiętać, że bakterie i różnego rodzaju mikroorganizmy są głównym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Dodatkowo, bakterie mogą pojawić się w wodzie studziennej każdej chwili, nawet po dokładnym przebadaniu cieczy. Picie skażonej wody może doprowadzić do problemów związanych z układem pokarmowym, do powstania trudnych do przebycia chorób zakaźnych, a nawet do poważnych zatruć.
Lampy UV – co warto wiedzieć?
Jednym z lepszych sposobów na poradzenie sobie z bakteriami w wodzie jest dezynfekcja. Zamiast jednak wlewać do wody preparaty zawierające chlor, warto zdecydować się na alternatywę, jaką są lampy bakteriobójcze, nazywane inaczej sterylizatorami wody czy też lampami UV.
Zasada działania sterylizatorów wody jest prosta, ponieważ bazuje na wykorzystaniu ultrafioletu. Główną zaletą promieniowania UV są jego właściwości dezynfekujące, czyli zdolność do usuwania wszelkich bakterii, wirusów, grzybów oraz szkodliwych mikroorganizmów. Co ciekawe, promieniowanie ultrafioletowe wpływa bezpośrednio na komórki organizmów, działa na ich DNA, prowadząc do uszkodzenia materiału genetycznego i tym samym zutylizowania szkodliwych mikroorganizmów.
Ważną zaletą ultrafioletu jest fakt, że nie wpływa w negatywny sposób na skład wody. Nie emituje on szkodliwych związków chemicznych, które zmieniłyby skład cieczy.
Lampy UV wody – czy są bezpieczne?
Należy podkreślić, że w lampach sterylizujących UV wykorzystuje się wyłącznie taką dawkę promieniowania, która skutecznie eliminuje mikroorganizmy, jednak nie ma negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Co istotne promieniowanie UV w niewielkich ilościach jest nawet korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ wspomaga między innymi wytwarzanie witaminy D2.
Obecnie za zalecaną dawką promieniowania UV potrzebną do dezynfekcji wody uważa się 40j/ M2.
Lampy sterylizujące mogą być zatem bez obaw montowane w gospodarstwach domowych, które podpięte są do wody z własnego ujęcia.
Nadal sporo właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na podpięcie budynku do wody z własnego ujęcia, czyli ze studni. Należy pamiętać, że taka woda może zostać zainfekowana w każdym momencie, czyli mogą rozwijać się mniej różne mikroorganizmy i bakterie. Aby móc bez obaw pić wodę studzienną, należy zdecydować się na sprawdzoną formę dezynfekcji. Najrozsądniej jest postawić na sterylizatory wody, które zabijają wszelkie mikroorganizmy i bakterie, wytwarzając promieniowanie UV. Warto jednak podkreślić, że lampy UV są bezpiecznymi urządzeniami, które nie szkodzą zdrowiu i życiu ludzkiemu.