Twarda woda to woda zawierająca wysokie stężenie rozpuszczonych minerałów, głównie wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Te minerały trafiają do cieczy, gdy przenika ona przez skały i glebę bogatą w związki metali. Warto podkreślić, że twarda woda nie zagraża życiu ludzkiemu, natomiast może powodować szereg negatywnych skutków dla, np. sprzętu AGD, rur oraz instalacji grzewczych. Czym jest twarda woda? Jak rozpoznać to zjawisko i sobie z nim poradzić? Zachęcamy do lektury.
Twarda woda – jak powstaje?
Twarda woda powstaje, gdy ciecz ta, naturalnie rozpuszczająca wiele substancji, przepływa przez grunty bogate w minerały, takie jak wapień, kreda i dolomit. W procesie tym woda „zbiera” jony wapnia i magnezu. Istnieją dwa rodzaje twardości wody: tymczasowa i trwała. Tymczasowa twardość jest spowodowana obecnością wodorowęglanów wapnia i magnezu, które można usunąć przez gotowanie. Trwała twardość jest związana z siarczanami i chlorkami tych metali i nie może być usunięta przez gotowanie. Można ją jednak zneutralizować za pomocą specjalnych urządzeń do zmiękczania wody.
Twarda woda – zagrożenia
Mimo że twarda woda nie stanowi bezpośredniego niebezpieczeństwa dla ludzi, jest zwykle przyczyną wielu awarii sprzętu AGD, np. pralki, czajnika lub zmywarki, a także instalacji grzewczych. Urządzenia te szybciej się psują, wymagają zwykle wymiany, gdyż nie wszystkie elementy można bezproblemowo wymienić na nowe. Sytuacja ta doprowadza do generowania niespodziewanych kosztów, które nadszarpują domowy budżet.
Twarda woda w domu – jak ją rozpoznać?
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych czynników, które świadczą o obecności twardej wody w domu.
- Przesuszona skóra i włosy po kąpieli.
- Mydło i szampon nie pienią się – twarda woda utrudnia tworzenie piany przez mydło i szampon, co oznacza, że musisz używać większej ilości tych produktów, aby osiągnąć pożądany efekt.
- Zasłony prysznicowe i kafelki są matowe – tworzy się na nich osad,
- Białe osady na naczyniach – po umyciu naczyń w zmywarce, mogą na nich pozostać białe plamy lub osad, co jest wynikiem wysokiej zawartości minerałów w twardej wodzie.
- Kamień kotłowy na urządzeniach AGD – twarda woda może przyczyniać się do powstawania kamienia kotłowego (białawego osadu) w urządzeniach AGD, takich jak pralka czy zmywarka, co skraca ich żywotność.
Twarda woda – jak ją zmiękczyć?
Zmiękczanie wody to proces, który zmniejsza zawartość minerałów – głównie wapnia i magnezu – w wodzie. Istnieją różne metody zmiękczania wody, ale najpopularniejsze to urządzenia do zmiękczania wody, które używają procesu wymiany jonowej. Wśród popularnych urządzeń na pewno należy wymienić zmiękczacze Water Technic, które mają jedną z najdłuższych gwarancji, gdyż aż 10-letnią. Sprzęt ten wyposażony został również w 4-cyklowy sterownik, który umożliwia oszczędną regenerację przeciwprądową (up-flow). Proces ten jest dodatkowo wspierany przez płukanie złoża czystą wodą przed i po etapie solankowania oraz układania (formowania) złoża.
Kolejnymi, polecanymi urządzeniami zmiękczającymi są zmiękczacze z serii Hydro oraz Hydro Plus. Sprzęt ten został wyposażony w automatyczny sterownik objętościowy BNT 1650, który ma menu w języku polskim. Sterownik monitoruje zużycie wody i samodzielnie inicjuje proces regeneracji złoża w odpowiednim czasie.
Twarda woda jest naturalnym zjawiskiem, które wynika z obecności minerałów, takich jak wapń i magnez. Jej pojawienie się może jednak powodować pewne niedogodności. Wśród nich należy wymienić gromadzenie się kamienia kotłowego na urządzeniach AGD i ich częściach czy w rurach. Twardą wodę bardzo łatwo można rozpoznać. Białawy osad tworzy się na armaturze oraz naczyniach. Kąpiel w twardej wodzie może wysuszać skórę i powodować dyskomfort. Aby zmiękczyć wodę, należy zdecydować się na montaż sprawdzonego zmiękczacza, np. z serii Water Technic lub też Hydro, Hydro Plus.