Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

Woda z kranu budzi sporo zastrzeżeń. Wiele osób rezygnuje z jej spożywania i sięga po produkty butelkowane. Czy postępuje słusznie? A może takie zachowanie to jedynie pokłosie utrwalonych nawyków? W tym artykule bierzemy pod lupę wspomniany „trunek” i odkrywamy skład oraz właściwości popularnej H20. 

Woda z kranu – skład pod kontrolą?

Woda z sieci miejskiej podlega stałej kontroli na każdym etapie wydobywania oraz uzdatniania. Służby sanitarne badają jej skład i sprawdzają, czy nie zawiera żadnych szkodliwych związków ani zanieczyszczeń (mikrobiologicznych lub chemicznych). Normy opracowane przez Światową Organizację Zdrowia są bardzo restrykcyjne. Picie nieprzegotowanej „kranówki” jest więc w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych problemów zdrowotnych. Przynajmniej w teorii. A jak jest w praktyce? Z tym niestety bywa różnie. 

Trzeba bowiem pamiętać, że woda z sieci miejskiej, zanim trafi do naszych kranów, przechodzi przez system rur. A te niestety nie są zbyt często oczyszczane ani odkamieniane. W efekcie otrzymujemy „trunek” gorszej jakości, który nie jest już ani tak smaczny ani zdrowy, jak pierwotnie zakładano. 

Woda z kranu – dobra czy nie?

Na szczęście możemy poprawić jakość „kranówki” Jak to zrobić? Wystarczy zainwestować w filtr, który wychwytuje szkodliwe cząsteczki, a jednocześnie nasyca wodę różnymi minerałami, dzięki czemu zyskuje ona nie tylko lepszy smak, ale również dodatkowe właściwości i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Reguluje przemianę materii, ułatwia usuwanie toksyn z ustroju, neutralizuje działanie wolnych rodników i dodaje energii. Jednocześnie lepiej gasi pragnienie niż „zwykła” woda z sieci miejskiej. Nie wymaga przegotowania przed spożyciem.

Podsumowanie

A zatem, czy woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia? Niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od stanu instalacji rurociągowej. Jeśli ta jest stara i brudna, przepływające przez nią płyny również będą zanieczyszczone. Trudno mieć jednak stuprocentową pewność, że instalacja na naszym osiedlu działa bez zarzutu. Dlatego warto zainwestować w filtr wody. To niedrogie i bezpieczne rozwiązanie.

Łukasz Tabin