Czy twarda woda jest szkodliwa?

Chyba każdy z nas spotkał się z wrażeniem twarda woda. Niewielu jednak wie, czym jest taka woda, jaki ma wpływ na nasz organizm, a jaki na przykład na żywotność domowych sprzętów, między innymi pralki czy zmywarki. Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Twardość wody ‒ co to? 

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest twardość wody. Twarda woda to taka, w której występują sole wapnia, magnezu i metali. Wyróżniamy dwa rodzaje twardości ‒ przemijająca i trwałą. Twardość przemijająca pochodzi głównie od węglanów i wodorowęglanów wapnia oraz magnezu. Wspomniane związki wytrącają się podczas gotowania wody i przybierają formę osadu. 

Twardość nieprzemijająca, trwała, nazywana również niewęglanową, to woda, w której znajdują się siarczany, azotany, chlorki i inne rozpuszczalne sole. Wspomniane związki pozostają w wodzie nawet po jej przegotowaniu.

Twarda woda

Woda jest niezbędna podczas sprzątania, gotowania, prania i przy wielu innych czynnościach. Jak nietrudno się domyśleć, jakość H2O ma duże znaczenie. Dlaczego? 

  • Krótsza żywotność sprzętów domowych ‒ twarda woda ma negatywny wpływ na żywotność sprzętów, na przykład pralki, zmywarki, podgrzewaczy wody, a nawet czajnika. Kamień osadza się na wielu elementach, między innymi na grzałce i bębnie w pralce, po wewnętrznej stronie rur czy na dnie czajnika, przyczynia się do powstania awarii i sprawia, że sprzęt wymaga naprawy, a w niektórych sytuacjach wymiany na nowy. W przypadku sprzętów o wiele bezpieczniejsza jest woda miękka. 
  • Obniżenie wydajności środków chemicznych i kosmetyków ‒ środki chemiczne rozpuszczone w twardej wodzie działają mniej wydajnie, a to sprawia, że musimy zużyć ich więcej niż w przypadku wody miękkiej. W twardej wodzie gorzej rozpuszczają się także kosmetyki. Wszystko to generuje niepotrzebne koszty. 
  • Negatywny wpływ na skórę ‒ twarda woda może podrażnić i wysuszyć skórę, a także przyczynić się do gorszej kondycji włosów. 
  • Wpływ na smak potraw ‒ jedzenie gotowane w twardej wodzie zyskuje specyficzny posmak. 
  • Niszczenie armatury łazienkowej ‒ nieestetyczny osad na umywalce, w kabinie prysznicowej, na bateriach to kolejne skutki działania twardej wody. Kamień wpływa niekorzystnie na design armatury i skraca jej żywotność. 

Twarda woda a nasze zdrowie

Jak twarda woda wpływa na nasze zdrowie? Twarda woda nie jest uznawana za szkodliwą dla naszego organizmu, co więcej, zawiera minerały ‒ wapń i magnez, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Negatywny wpływ na nasz organizm mogą mieć natomiast znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia – własnie dlatego powinniśmy pamiętać o oczyszczaniu i uzdatnianiu wody użytkowej. 

Podsumowanie

Twarda woda nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia, ma jednak negatywny wpływ na żywotność sprzętów, na przykład zmywarki, pralki, ekspresu czy podgrzewacza. To właśnie za sprawą twardej wody na grzałkach, w rurach, jak również na bateriach czy umywalkach osadza się kamień. Twarda woda obniża też wydajność środków chemicznych.

Łukasz Tabin