Czy warto kupić zmiękczacz wody z WiFi?

Twarda woda to spory problem. Wytrącanie się charakterystycznego dla niej osadu nazywanego kamieniem kotłowym bardzo często doprowadza do szybszego zużycia się sprzętów AGD w domu lub firmie oraz do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Procesowi temu można jednak skutecznie przeciwdziałać, montując funkcjonalny zmiękczacz wody, którego praca polega na wymianie jonowej. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnych urządzeń, sprawdzających się w przypadku twardej wody. Wiele z nich wyposażonych zostało w nowoczesne funkcje, umożliwiające użytkownikom zaawansowany odczyt danych. Taką funkcją jest z pewnością popularny moduł WiFi, w którego zostaje wyposażonych coraz więcej zmiękczaczy. Czy warto kupić taki sprzęt? 

Zmiękczacz wody – co to jest?

Twarda woda zawiera sporo jonów magnezu oraz wapnia, które niekorzystnie wpływają na jej smak, kolor i zapach. Charakterystycznym objawem, świadczącym o jej obecności, jest osadzanie się na sprzętach sanitarnych, urządzeniach AGD tak zwanego kamienia kotłowego. Jest to białawy nalot, który niekorzystnie wpływa na na stan instalacji wod-kan oraz na sprawność różnorodnych urządzeń wykorzystywanych głównie w kuchni. Ponadto, warto wiedzieć, że w twardej wodzie dużo gorzej rozpuszczają się kosmetyki oraz środki czystości, przez co zużywa się ich o wiele więcej, co generuje dodatkowe koszty.

Praca zmiękczacza polega na wymianie jonowej między jonitami, czyli złożem filtracyjnym a jonami występującymi w surowej wodzie. Jony wapnia oraz magnezu są wymieniane zatem na neutralne jony sodu i tym samym woda traci swoją twardość.

Nowoczesne zmiękczacze z modułem WiFi

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo nowoczesnych zmiękczaczy, które można w łatwy sposób programować, a także dowolnie nimi sterować. Dzięki rozwojowi technologii osoby decydujące się na montaż zmiękczacza mogą korzystać z urządzeń z wbudowanym WiFi. Moduł ten pozwala kontrolować użytkownikom proces oczyszczania wody, a także uświadamia, w jaki sposób działa dany zmiękczacz. Warto zaznaczyć, że funkcja ta znacznie ułatwia także czynności serwisowania urządzenia.

Wraz z wbudowanym modułem WiFi użytkownik otrzymuje dostęp do panelu online, dzięki czemu może analizować kilka, znaczących parametrów, między innymi:

  • badać zużycie wody – najczęściej w ujęciu tygodniowym, miesięcznym oraz rocznym. Pozwala to na uzyskanie ogólnego zarysu tego, w jaki sposób kształtuje się zużycie wody w danym budynku, 
  • zdalnie i szybko wykrywać usterki – korzystając z panelu online, można sprawdzić, czy rzeczywiście urządzenie działa prawidłowo. W przypadku awarii wbudowany moduł WiFi zasygnalizuje wadliwe działanie sprzętu,
  • monitorować poziom soli – każdorazowo na panelu online wyświetlą się informacje dotyczące niskiego poziomu soli w zmiękczaczu, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie sprawdzać jej ilości co kilka dni.
  • przypominać o regularnym serwisie – moduł WiFi umożliwia wprowadzenie do kalendarza informacji, które dotyczą najbliższego terminu serwisu urządzenia. 

Każdy, kto uwielbia nowinki technologiczne, a także zależy mu na tym, by stale monitorować pracę zmiękczacza wody, powinien zainwestować w zakup tego urządzenia z wbudowanym modułem WiFi. Dzięki dostępowi do funkcjonalnego panelu online można z łatwością sterować urządzeniem, analizować między innymi zużycie wody i w szybki sposób wykrywać usterki. 

Łukasz Tabin