Jeśli do spożycia kupujemy wodę butelkowaną, warto rozważyć montaż filtra kuchennego przeznaczonego do filtrowania wody do bezpośredniego spożycia. Jakie mamy możliwości? Przedstawiamy dwie najpopularniejsze.
Filtry RO – odwróconej osmozy
Jest to kompaktowy zestaw filtrów piankowych, węglowych i specjalnej membrany filtrującej. Taka kilkustopniowaa kombinacja gwarantuje oczyszczenie wody z wszelkich substancji chemicznych, a także mikroorganizmów (proces odwróconej osmozy). Zestaw uzupełnia mineralizator (pokruszone skały dolomitowe), który oczyszczoną wodę zaopatrza w wapń, magnez, potas i inne mikroelementy. Dzięki temu skład i smak wody jest praktycznie taki sam, jak źródlanej wody butelkowanej i nadaje się ona do bezpośredniego spożycia. Niektóre systemy wyposażone są także we wkłady jonizujące wodę. Oznacza to, że jej pH jest wyższe niż standardowo. Jeśli wybierzmy odpowiedni filtr, to możemy uzyskać tzw. wodę alkaliczną, odkwaszającą i energetyzującą organizm, usuwającą wolne rodniki i przeciwdziałającą wielu chorobom cywilizacyjnym. Filtr odwróconej osmozy montuje się w szafce pod zlewozmywakiem lub sąsiednich w kuchni, dzięki czemu z powodzeniem można go stosować w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wyposażony on jest w kilkulitrowy zasobnik na oczyszczoną wodę oraz wylewkę montowaną na zlewozmywaku lub blacie. Można także zakupić tzw. wylewkę trójdrożną, która w jednym punkcie połączy wodę sieciową ciepłą zimną z wodą filtrowaną. Zastąpienie wody butelkowanej wodą uzdatnioną filtrem RO, to nie tylko wygoda dla domowników i korzyść dla środowiska, ale także duża oszczędność na kosztach zakupu wody w sklepie.
Filtry podzlewozmywakowe
W przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na montaż filtra odwróconej osmozy np. z powodu brakuj odpowiedniej ilości miejsca, praktyczną alternatywą jest zestaw filtrów podzlewozmywakowych. Z powodzeniem można go stosować w domach, jak i w mieszkaniach. Te kompaktowe urządzenia montuje się w szafkach pod kuchennym zlewem (filtracja odbywa się jednak przepływowo, nie ma zasobnika na wodę oczyszczoną, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca niż filtry RO). W skład zestawu może wchodzić na przykład filtr mechaniczny plus filtr dezynfekujący wodę. Co ciekawe, zestawy filtrów podzlewozmywakowych mogą być wyposażone w osobne wylewki do wody przefiltrowanej, tak by nie „marnować” jej np. na mycie naczyń. Wkłady w takich filtrach są mniejsze, niż wkłady filtrujące w filtrach centralnych, ale z drugiej strony filtrują znacznie mniej wody (tylko do spożycia). W związku z tym wymiana wkładów również może odbywać się w cyklach kwartalnych.