Domowa stacja uzdatniania wody ze studni głębinowej
Własne ujęcie wody ze studni głębinowej to świetny sposób na zapewnienie sobie niedrogiego źródła wody w domu. Problemy mogą zacząć się w momencie, gdy okaże się, że pobierana z ziemi woda nie spełnia naszych oczekiwań i na przykład jest bogata w rudę żelaza niszczącą sprzęty, szkodliwy mangan czy brzydko pachnący amoniak lub związki azotowe. Często jest też twarda, a niekiedy pojawiają się w niej bakterie. Co jednak ważne, każdą wodę można dobrze uzdatnić. Służą do tego urządzenie na różnych złożach i charakteryzujące się różnymi sposobami działania. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Filtry odżelaziające
Zadaniem filtrów odżelaziających jest zatrzymywanie związków żelaza i manganu, jakie mogą znajdować się w wodzie. Źródłem są zanieczyszczenia wtórne – dzieje się tak w przypadku, gdy instalacja, którą woda jest dostarczana, posiada skorodowane odcinki. Na zanieczyszczenia żelazem i manganem narażone są także ujęcia głębinowe. Woda, w której w nadmiarze występują związki tych metali jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale w szczególnie degenerujący sposób działa na instalację wodną w domu, niszczy armaturę i ceramikę (żółte zacieki), barwi prane w niej ubrania. Filtry odżelaziające mają postać narurowych korpusów z wkładami wymiennymi oraz znacznie bardziej wydajnych kolumn ze specjalnym złożem, automatycznym sterownikiem oraz zasobnikiem na regenerant złoża, którym najczęściej jest nadmanganian potasu.
Uzdatniacze multifunkcyjne 5 w 1
Uzdatniacze multifunkcyjne 5 w 1 zatrzymują 5 najczęściej występujących w wodzie z własnego ujęcia substancji: żelazo, mangan, twardość, amoniaki oraz zawiesiny. Mogą też zmieniać ph wody, jeśli jest to konieczne. Uzdatniacze te mają postać centralnej kolumny wypełnionej specjalnym złożem i wyposażonej w automatyczny sterownik oraz zasobnik na sól tabletkową, którą regenerowane jest złoże. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań do uzdatniania wody studziennej. Dobór rodzaju złoża i jego wielkości należy poprzedzić wykonaniem analizy składu wody.
Filtry dezynfekujące
Filtry dezynfekujące najczęściej oparte są o system lamp UV. Urządzenia te emitują promieniowanie ultrafioletowe, które skutecznie zabija bakterie i wirusy, a nie jest przy tym w żaden sposób szkodliwe dla człowieka. Filtry zawierające lampy UV montowane są samodzielnie, bądź w zestawach z filtrami mechanicznymi oraz węglowymi. Innym przykładem filtra dezynfekującego są filtry oparte o wkłady z czynnikiem bakteriostatycznym (niszczy wirusy, bakterie, grzyby czy pleśnie). Najczęściej występują one w postaci filtrów podzlewozmywakowych.