Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

To pytanie pojawia się bardzo często w czasie rozmów z naszymi Klientami. Wiele osób obawia się wysokich kosztów. Prawda jest jednak dość zaskakująca. Na koszty eksploatacyjne zmiękczacz wody składają się przede wszystkim koszty wody i soli potrzebnej do czyszczenia złoża. Po stronie kosztów możemy też zapisać zużytą energię elektryczną oraz koszty ewentualnego serwisowania urządzenia.

Woda, sól i energia

Urządzenie dla poprawnej pracy musi się co określony przepływ wody płukać solanką (dlatego do obudowy dodajemy sól tabletkową) i czystą wodą. Dla średniej wielkości zmiękczacza (25 litrów złoża żywicy jonowymiennej) i przy założeniu twardości wody na poziomie 20 dH (woda twarda) – regeneracja będzie odbywać się co 3,5 – 4 metry sześć. pobranej wody (zależnie od modelu zmiękczacza). Jeśli założymy, że urządzenie pracuje w 4-osobowym gospodarstwie domowym, gdzie każdy użytkownik zużywa miesięcznie średnio trzy metry sześć., to otrzymamy trzy regeneracje złoża miesięcznie.

Zależnie od modelu, na jedno płukanie zmiękczacz zużyje od około 120 (najbardziej oszczędne są zmiękczacze Water Technic i Hydro Plus) do nawet 180 litrów wody oraz od 3,3 do blisko 4 kg soli tabletkowej. Oznacza to, że miesięcznie nasza maszyna pobierze od 360 do 540 litrów wody i skonsumuje od 10 do 12 kg soli. W praktyce będzie nas to kosztować około 5-7 zł za wodę (zależnie od regionu kraju) oraz około 11 zł za sól (zakładając cenę 25 zł za 25 kg worek). Łącznie więc mamy maksymalnie 18 zł.

Jeśli chodzi o zużycie prądu, to są to ilości absolutnie śladowe i na pewno nie podwyższą miesięcznego rachunku o kwotę wyższą niż 2 zł. Bieżące użytkowanie zmiękczacza w ciągu miesiąca może nas kosztować 20 zł lub odrobinę więcej, jeśli zużycie wody w naszym domu będzie wyższe, niż to założone na potrzeby powyższej kalkulacji.

Koszty serwisowe

Po drugim roku eksploatacji zmiękczacza warto wykonać przegląd techniczny, który pozwoli zadbać o dobrą kondycje urządzenia i wpłynie na jego bezawaryjną pracę. W przypadku wielu modeli przedłuży też gwarancję na urządzenie. Koszt takiej usługi waha się w granicach 100-150 zł. Warto jednak pamiętać, że nie płacimy tylko za pracę, ale także za materiały zużyte podczas serwisu. Na przykład, co drugi przegląd wykonywane jest płukanie złoża środkiem Aquaresin, który dokładnie czyści i odkażą żywicę jonowymienną.

Jeśli mamy w sobie drobną smykałkę techniczną możemy zadbać o nasz zmiękczacz samodzielnie. Nasza firma udostępnia instrukcje techniczne i służy wsparciem telefonicznym. Samodzielnie powinniśmy także raz na 6 miesięcy wymienić wkład piankowy lub sznurkowy w filtrze wstępnym, który chroni zmiękczacz i instalację w domu przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Przy zakupie zmiękczacza nasi Klienci otrzymują wieloletni zapas takich wkładów, ale jeśli przyjedzie nam je w przyszłości zakupić – jedna sztuka nie będzie kosztować więcej niż 3 zł.

Podsumowanie

Jak widać koszty użytkowania zmiękczacza wody nie są wysokie. Licząc wszystkie środki eksploatacyjne i ewentualne przeglądy techniczne – miesięcznie wyjedzie od 25 do 30 zł. Czy to dużo? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dzięki zmiękczaczowi wody zaoszczędzimy na kosztownych naprawach zakamienionej instalacji grzewczej i sprzętów AGD oraz baterii łazienkowych, zapobiegniemy stratom energii wynikającym z kamienia kotłowego osiadłego w rurach i grzejnikach, a także przestaniemy kupować środki chemiczne do walki z kamieniem na armaturze i sanitariatach oraz w ogóle będziemy kupować mniej środków myjących i piorących (nawet 50 proc. mniej, ponieważ w miękkiej wodzie wszystko się bardziej pieni) – rachunek wydaje się prosty. Zmiękczacz nie tylko „zarabia” na koszty swojej eksploatacji, ale też cały czas pracuje na nasz zysk i w pewnym sensie „odpracowuje” koszt samego zakupu.

Jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach eksploatacji zmiękczacza, warto wybrać przede wszystkim urządzenie solidne, wyprodukowane na sprawdzonych i trwałych komponentach, z markowym złożem jonowymiennym. Taki zmiękczacz zależnie od wielkości i producenta kosztuje w granicach 1 500 – 2 500 zł. Nie ma sensu płacić więcej, gdyż będzie to tylko koszt marketingowy. Można też zwrócić uwagę na ilość zużywanej wody i soli do płukania, ale trzeba pamiętać, że różnice nie są bardzo duże, a dobre płukanie żywicy jest gwarancją efektywnego zmiękczania i jej długiej żywotności. Nie kierujmy się przy tym anonimowymi poradami z Internetu, ale poradą rzeczywistych praktyków. Przy tej okazji pozostaje nam już tylko zaprosić Państwa do kontaktu.

Łukasz Tabin