Jak wybrać najlepszy zmiękczacz wody do domu?

Twarda woda jest problemem wielu gospodarstw domowych w Polsce. Choć bezpośrednio nie zagraża ona naszemu zdrowiu, przyczynia się przede wszystkim do szybszego uszkodzenia lub zużycia się sprzętu AGD. Co więcej, negatywnie wpływa też na pracę kotłów grzewczych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych. Aby pozbyć się problemu z twardą wodą, warto zdecydować się na montaż sprawdzonego urządzenia, jakim jest zmiękczacz wody. Co wyróżnia to urządzenie? Na jaki sprzęt warto się zdecydować? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zmiękczacz wody – co to jest?

Montaż sprawdzonego zmiękczacza wody pozwala skutecznie pozbyć się jej twardości. Warto zaznaczyć, że twarda woda zawiera sporo magnezu, wapnia oraz soli. W jaki sposób rozpoznać, że w danym gospodarstwie domowym jest twarda woda? Oczywiście można wykonać test, na przykład laboratoryjny, jednak pierwszym, charakterystycznym objawem jest osadzanie się na sprzętach AGD, na przykład na czajniku lub też naczyniach: szklankach, łyżkach, charakterystycznego, białego nalotu, który nazywany jest kamieniem kotłowym. Niestety, to on jest przyczyną awarii wielu sprzętów AGD, bardzo często doprowadza również do gorszego rozpuszczania się detergentów w wodzie, a także kosmetyków. Niektóre osoby skarżą się na trudności ze spłukiwaniem szamponu z głowy, czy też detergentu z naczyń.

Działanie zmiękczacza jest bardzo proste, ponieważ zachodzi w nim proces wymiany jonowej między jonitami, czyli złożem filtracyjnym, a jonami, które występują w roztworze, czyli surowej wodzie. Jony wapnia oraz magnezu wymieniane są zatem na neutralne jony sodu. Dzięki temu woda pozbawiona jest charakterystycznego nalotu, poprawia się także znacząco jej smak.

Zmiękczacze do domu – co warto kupić?

Poniżej przedstawiamy polecane zmiękczacze, które warto zamontować w domach jednorodzinnych.

  • Zmiękczacze wody Water Technic – są to urządzenia, które cechuje przede wszystkim bezawaryjność pracy, trwałość oraz skuteczne działanie. W zmiękczaczach wody Water Technic zastosowano 4-cyfrowy zawór sterujący typu up-flow, który ma funkcję oszczędnej regeneracji przeciwprądowej. Co więcej, zmiękczacze te wyróżniają się również podwójną mineralizacją i jonizacją. Ponadto, urządzenia zostały też wyposażone w funkcję tak zwanego suchego zbiornika, który sprzyja higienie i ekonomice pracy. Dzięki zbiornikowi sól regeneracyjna zalewana jest miękką wodą bezpośrednio przed czyszczeniem złoża. Dodatkowo, w zmiękczaczach tych bez problemu można regulować stopień zmiękczenia funkcją Smart Soft.
  • Zmiękczacze wody Hydreco – urządzenia te wyróżnia bezobsługowa i automatyczna praca. Dzięki ich zamontowaniu można, między innymi zużywać dużo mniej detergentów, gdyż środki czystości i kosmetyki pienią się znacznie lepiej w wodzie miękkiej. Co więcej, urządzenia te mają dodatkowe zabezpieczenie antyprzelewowe. W domach jednorodzinnych z pewnością sprawdzą się zmiękczacze wody Hydreco 10 l, a także 25 l. Za proces filtracji odpowiada monosferyczna żywica jonowymienna oraz wielofunkcyjne złoże EcoMix.
  • Zmiękczacze wody Hydro i Hydro Plus – są to urządzenia, które sprawdzają się zarówno do uzdatniania wody wodociągowej, jak i studziennej. Wyposażone zostały w głowicę, która zlicza pobór wody i sama w odpowiednim momencie uruchamia proces regeneracji złoża. Ponadto, mają również zamontowaną wysokiej jakości żywicę jonowymienną Amberlite IR-120. Co więcej, dodatkowo linia Hydro Plus wyróżnia się najwyższą wydajnością zmiękczania, wydłużonym okresem żywotności oraz o 30% niższym zapotrzebowaniem na wodę i sól podczas regeneracji w porównaniu do innych zmiękczaczy.

Dzięki zamontowaniu w domu funkcjonalnego zmiękczacza można pozbyć się problemu twardej wody. Jak wiadomo, przyczynia się ona do szybszego niszczenia się różnorodnych sprzętów gospodarstwa domowego, a także doprowadza do częstszych awarii kotłów grzewczych, czy instalacji wodno-kanalizacyjnych. Zmiękczacze do wody bardzo łatwo się montuje, a szczególnie polecanymi urządzeniami są te od Water Technic, Hydreco oraz Hydro i Hydro Plus.

Łukasz Tabin