Koszty eksploatacji zmiękczacza wody

Coraz więcej osób decyduje się na montaż funkcjonalnych zmiękczaczy wody w swoich domach lub też firmach. Urządzenia te pozwalają pozbyć się nadmiaru szkodliwych jonów magnezu oraz wapnia, które odpowiadają za twardość wody, zamieniając je tym samym na neutralne jony sodu. Ile natomiast kosztuje eksploatacja takiego zmiękczacza wody? Czy rzeczywiście jest to opłacalna inwestycja? Zachęcamy do lektury.

Zmiękczacze wody

Zbyt duża ilość wapnia i magnezu w wodzie negatywnie wpływa na stan instalacji wodnej, na pracę urządzeń grzewczych czy też typowych urządzeń AGD. Z twardej wody wytrąca się charakterystyczny osad, nazywany popularnie kamieniem kotłowym, który gromadzi się w rurach, na częściach wewnętrznych urządzeń grzewczych czy też należących do AGD, powodując tym samym awarię sprzętu. Montaż sprawdzonego zmiękczacza wody pozwala pozbyć się tego problemu. Chcąc jednak zdecydować się na zakup urządzenia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty jego eksploatacji.

Zmiękczacz wody – koszty

Choć wiele osób boi się wysokich kosztów związanych z eksploatacją urządzeń, należy pamiętać, że składają się na nie przede wszystkim koszty wody i soli potrzebnej do czyszczenia złoża. W cenę wliczyć trzeba też zużytą energię elektryczną oraz ewentualne koszty serwisowe czy montażowe.

Zużycie wody

Zmiękczacze zużywają wodę w procesie regeneracji. Dla zmiękczacza o średniej wielkości, np. mającego 25 litrów oraz przy założeniu twardości wody mniej więcej na poziomie 20 dH można stwierdzić, że regeneracja będzie się odbywać mniej więcej co 3,5- 4 m3 pobranej wody.

Szacuje się zatem, że czteroosobowa rodzina, eksploatująca zmiękczacz wody, zużywa dodatkowo mniej więcej od 8 do 16 m3 wody w ciągu roku. Trudno jest podać konkretną cenę, ponieważ wszystko zależy od regionu Polski, natomiast kwota ta mieści się w przedziale od około 25 do 100 zł.

Zużycie soli

Aby zmiękczacz wody mógł pracować sprawnie, a także bezawaryjnie, należy dosypywać regularnie do zbiornika soli tabletkowej. Na rynku dostępnych jest kilka gramatur produktu, najpopularniejsze są jednak worki 25 kg, które kosztują mniej więcej w przedziale od 30 do nawet 60 zł, w zależności od firmy. Co istotne, 25 kg worek wystarcza około na dwa miesiące.

Zużycie energii elektrycznej

W tym wypadku wszystko zależy od tego, jaka jest cena zużycia 1kW prądu. Szacuje się, że w ciągu roku zmiękczacz wody zużywa do 17 W, co generuje koszty na poziomie około 20 zł dodatkowo. Urządzenie to zużywa zatem bardzo mało prądu.

Koszty eksploatacji funkcjonalnego zmiękczacza wody nie są zbyt wysokie. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju urządzenia, a także średnich cen za zużycie wody czy prądu w danym regionie. Mimo to koszt eksploatacji powinien zamknąć się w przedziale maksymalnie od 360 do 400 zł dodatkowo w ciągu roku. Należy jedynie pamiętać, aby eksploatować urządzenie zgodnie z instrukcją, ponieważ w przypadku awarii, należy doliczyć jeszcze serwis i konserwację. Cena tej usługi wynosi mniej więcej od 150 do 250 zł.

Łukasz Tabin