Metody filtracji wody

Aby móc spożywać wodę prosto z kranu, warto najpierw ją odpowiednio uzdatnić. W tym celu należy zastosować dopasowaną metodę filtracji, dzięki której będzie można pozbyć się z cieczy różnorodnych związków organicznych, a także chemicznych, mających negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Jakie można wyróżnić skuteczne metody filtracji? Na co warto się zdecydować? Zachęcamy do lektury.

Przefiltrowana woda

Aby odpowiednio nawodnić organizm, osoba dorosła powinna spożywać mniej więcej 2 litry płynów dziennie. Niestety, regularne kupowanie wody butelkowanej prowadzi do namnażania się plastiku. Aby wesprzeć środowisko, warto zdecydować się na picie wody prosto z kranu. W tym celu jednak należy skorzystać z konkretnej metody filtracji, aby woda stała się zdatna do picia, a także miała o wiele lepszy smak i zapach.

Jakie można wyróżnić metody filtracji wody?

Warto podkreślić, że dobór metody filtracji zależy od jakości wody. W przypadku własnego ujęcia należy wykonać analizę cieczy, która określi, m.in. jej pH, twardość, barwę, zawartość żelaza, a także innych związków. W przypadku wody wodociągowej sprawa jest nieco prostsza, ponieważ musi ona spełniać normy, które zostały ustalone przez Ministra Zdrowia. Najczęstszym jej problemem jest twardość, choć niekiedy pojawiają się w niej również niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod filtracji wody.

  • Sedymentacja – proces ten polega na oddzieleniu zawieszonych cząstek od cieczy, przy wykorzystaniu różnicy gęstości między substancją a płynem. Metoda ta jest skuteczna w przypadku zanieczyszczeń mechanicznych.
  • Odmanganianie – usuwanie z wody nadmiernych ilości manganu. Najpierw jednak należy określić parametry fizykochemiczne wody. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystuje się filtry ze złożem odmanganiającym.
  • Sorpcja – proces ten składa się z trzech kroków. Najpierw dochodzi do wiązania się cząsteczek, jonów, dalej następuje pochłanianie substancji ciekłej w objętość substancji stałej, na koniec zachodzi wymiana jonowa.
  • Koagulacja – dzięki niej można zredukować stopień mętności wody oraz poprawić walory organoleptyczne cieczy. Proces ten wykorzystuje się także do obniżenia stężenia szkodliwych metali ciężkich oraz do usunięcia bakterii i wirusów.
  • Odżelazianie – usuwanie nadmiaru żelaza z wody wykonuje się przy pomocy odpowiednich filtrów, składających się z zautomatyzowanej głowicy i butli ze złożem o ściśle sprecyzowanym przeznaczeniu.
  • Zmiękczanie – proces, który polega przede wszystkim na rozpuszczeniu soli wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość wody. Najczęściej używa się do tego złóż jonowymiennych, które mają zdolność wymiany własnych jonów z jonami w surowej, twardej wodzie.
  • Dezynfekcja – wykorzystanie odpowiednich lamp UV, inaczej nazywanych sterylizatorami wody, dzięki którym można usunąć bakterie oraz drobnoustroje. Warto je także zamontować w instalacji, w celu ochrony przed wtórnym skażeniem. Lampy te zakłada się najczęściej w domach, w których użytkuje się wodę ze studni.

Jak uzdatnić wodę?

Warto pamiętać, że decydując się na zakup sprawdzonych filtrów i zmiękczaczy, a także sterylizatorów UV, można skutecznie uzdatnić wodę nie tylko z własnego ujęcia, ale również od dostawcy. Taka woda jest znacznie zdrowsza dla organizmu ludzkiego, gdyż pozbawiona jest zanieczyszczeń, można ją pić prosto z kranu.

Istnieje kilka metod filtracji wody. Chcąc pozbyć się z niej różnych związków chemicznych, organicznych, zanieczyszczeń, a nawet bakterii i wirusów, warto najpierw wykonać analizę jej składu, a następnie dobrać odpowiednią metodę filtracji. Wodę uzdatnia się poprzez montaż odpowiedniego i wysokojakościowego zmiękczacza, filtra lub też sterylizatora.

Łukasz Tabin