Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje w większości gospodarstw domowych w całej Polsce. Powiedzenie zatem, że miękka woda to prawdziwy luksus, nie jest wcale przesadą. Jest to jeden z lepszych sposobów na ochronę domowych instalacji kotła grzewczego, urządzeń sanitarnych czy sprzętu AGD. Aby jednak rzeczywiście móc cieszyć się z miękkiej wody we własnym domu, warto zdecydować się na montaż sprawdzonego urządzenia, które uzdatni ją w odpowiedni sposób. Co warto wiedzieć jeszcze na temat miękkiej wody? Dlaczego rzeczywiście dobrze jest o nią zadbać? Zachęcamy do lektury.
Twarda woda – przyczyna powstawania osadu
Warto podkreślić, że twarda woda jest przyczyną powstawania popularnego, białawego nalotu nazywanego kamieniem kotłowym. Osad gromadzi się na częściach wewnętrznych wielu sprzętów AGD, między innymi na elementach grzewczych, w czajniku czy też w pralce. Ponadto, osadza się wewnątrz kotłów grzewczych, a także rur, doprowadzając do ich tak zwanego zarastania, przez co woda nie ma odpowiedniej mocy przepływowej.
Twarda woda może doprowadzić również do problemów trawiennych, wywołując wzdęcia czy bóle żołądka. Niekorzystnie działa również na skórę, doprowadzając do licznych wyprysków. W twardej wodzie dużo gorzej rozpuszczają się także kosmetyki oraz środki piorące.
Miękka woda – zalety
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zalet, jakie wynikają z korzystania z miękkiej wody w domu.
- Czysta odzież – środki piorące dużo gorzej rozpuszczają się w twardej wodzie. Najczęściej można to zauważyć na zaciekach na ubraniach. Dzięki korzystaniu z miękkiej wody ubrania będą czystsze i pozbawione charakterystycznej szorstkości.
- Łatwiejsze sprzątanie – miękka woda nie pozostawia po sobie trudnego do usunięcia osadu, dlatego nie trzeba używać do sprzątania, na przykład sprzętów sanitarnych, żrących detergentów. Wystarczy przetrzeć armaturę szmatką, nasączoną delikatnym detergentem. Sprzątanie jest zatem o wiele szybsze i łatwiejsze.
- Niższe rachunki za prąd – ogrzewanie wody odpowiada w kilkunastu procentach za zużycie energii w domu. Twarda woda może sprawić, że statystyka ta znacznie się zawyży. Gromadzący się kamień, na przykład na elementach instalacji grzewczych, może działać jako izolacja i blokować dostęp ciepła. Takie urządzenie będzie potrzebować dużo więcej czasu na ogrzanie wody. Im dłużej to trwa, tym więcej energii się zużywa.
Miękka woda – sprawdzony sposób
Najskuteczniejszym sposobem na miękką wodę jest montaż specjalnego zmiękczacza wody. Urządzenie to usuwa nadmiar jonów wapnia i magnezu, które odpowiedzialne są za twardość i zastępuje je neutralnymi jonami sodu. Dzięki czemu woda, która płynie bezpośrednio w kranie, a także przez instalację grzewcze oraz w rurach, jest miękka i zdatna do spożycia.
Korzystanie z miękkiej wody w gospodarstwie domowym ma sporo korzyści. Przede wszystkim na sprzętach AGD, w rurach czy też na urządzeniach sanitarnych nie gromadzi się białawy nalot, trudny do usunięcia i przyspieszający awarię urządzeń. Woda, która pozbawiona jest nadmiaru jonów wapnia i magnezu jest również dużo smaczniejsza. Idealnymi urządzeniami do zmiękczania twardej wody są profesjonalne, kompaktowe zmiękczacze, bardzo łatwe w montażu.