Twarda woda a włosy – jaki ma wpływ? 

Na pogorszenie kondycji włosów może mieć wpływ wiele czynników, między innymi dobór nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych czy środków do stylizacji, a także brak suplementacji. Niestety, w wielu przypadkach przyczyną ich nadmiernego łamania oraz wypadania jest niestety twarda woda. Sporo osób, w tym szczególnie kobiet, które niezadowolone są z wyglądu swoich kosmyków, nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak twarda woda wpływa zatem na włosy? W jaki sposób poprawić ich kondycję? Odpowiadamy poniżej.

W jaki sposób rozpoznać twardą wodę?

Twarda woda zawiera nadmiar jonów magnezu oraz wapnia. Minerały te bardzo słabo przyswajalne są z wodą, dlatego nie wpływają odżywczo na organizm oraz na stan skóry czy włosów. Charakterystycznym sygnałem, świadczącym o obecności twardej wody, jest osadzający się białawy nalot na naczyniach oraz sprzętach AGD. Jest to tak zwany kamień kotłowy, który niestety przyczynia się do szybszego zużywania się urządzeń domowych, a także sprawia, że kosmetyki dużo gorzej się pienią oraz wypłukują, np. szampon z włosów czy detergenty piorące z ubrań. W celu określenia poziomu twardości wody warto pobrać próbkę cieczy i oddać ją do laboratorium.

Jak twarda woda wpływa na kondycję włosów?

Włosy w kontakcie z twardą wodą stają się szorstkie, matowe i łamliwe. W efekcie osoby, które zauważają znaczne pogorszenie się ich kondycji, zaczynają aplikować na nie dużo więcej preparatów regenerujących, np. odżywek. Niestety, produkty te obciążają włosy, a także sprawiają, że skóra na głowie zaczyna wydzielać więcej sebum, co przyczynia się do szybszego przetłuszczania się kosmyków. Osoby zmagające się z nadmierną produkcją łojotoku, myją głowę dużo częściej, przez co doprowadzają do ponownego przesuszenia się włosów. Po pewnym czasie kosmyki tracą swój naturalny blask i piękny wygląd.

Twarda woda a wypadanie włosów

Ci, którzy zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, bardzo często przez wiele lat szukają przyczyny tej przypadłości. Działanie twardej wody może podrażniać wrażliwe gruczoły łojowe, doprowadzając do zapychania się mieszków włosowych nadmiarem produkowanego sebum. Kosmyki dużo szybciej wypadają, niestety, w takim wypadku suplementacja nie pomaga.

Jak poradzić sobie z problemem twardej wody w kranie?

Aby doraźnie poprawić kondycję włosów narażonych na działanie twardej wody, można wykonać szereg kroków pielęgnacyjnych. Warto zatem stosować płukanki z octu jabłkowego oraz cytryny. Świetnie sprawdza się również używanie olejków wygładzających szorstkie kosmyki.

Preparaty te nie pomogą jednak w pełni uporać się z negatywnym wpływem twardej wody na kondycję włosów. Warto zdecydować się na montaż funkcjonalnego i wysokojakościowego zmiękczacza do wody lub też uzdatniacza. Urządzenia te działają na zasadzie wymiany jonowej między jonitami, czyli złożem filtracyjnym a jonami, które występują w wodzie. Jony magnezu, a także wapnia są wymieniane na neutralne jony sodu. W ten sposób dochodzi do zmiękczenia cieczy, woda traci swoją twardość.

Twarda woda ma negatywny wpływ na kondycję włosów. Przyczynia się do szybszego wypadania oraz łamania się kosmyków. Stają się one szorstkie, a także tracą swój naturalny blask. Aby poprawić ich stan, warto zdecydować się na montaż urządzeń, które zmiękczą wodę, zastępując jony wapnia i magnezu neutralnymi jonami sodu. Dzięki temu włosy staną się delikatne, lśniące, a ich kondycja ulegnie znacznej poprawie.

Łukasz Tabin