Charakterystyczną cechą twardej wody jest wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu. Choć w bezpośredni sposób nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzkie, może doprowadzić, np. do awarii sprzętu AGD typu pralka czy zmywarka. W przestrzeni publicznej krąży wiele informacji na temat twardej wody, nie wszystkie jednak są prawdziwe. W poniższym artykule omówimy fakty i mity twardej wody w kontekście zdrowia. Zachęcamy do lektury.
Twarda woda – co warto wiedzieć?
Twarda woda zawiera wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu. Jej występowanie ma najczęściej związek z naturalnymi procesami geologicznymi. Woda przepływając przez skały wapienne, dolomity lub inne osady mineralne, rozpuszcza zawarte w nich związki wapnia i magnezu. Stopień twardości wody zależy również od lokalnych warunków środowiskowych oraz technologii uzdatniania stosowanej w systemach wodociągowych. W rejonach, gdzie występują bogate złoża wapieni, woda dostarczana do sieci wodociągowej cechuje się wyższą twardością.
Twarda woda – fakty
Poniżej omawiamy dwa najważniejsze fakty dotyczące twardej wody w kontekście ludzkiego zdrowia.
- Twarda woda zawiera naturalne minerały
Minerały obecne w twardej wodzie pochodzą zwykle z naturalnych procesów geologicznych. Najczęściej są to związki wapnia i magnezu, które rozpuszczane są z otaczających skał, takich jak wapienie i dolomity. W niewielkich ilościach minerały te wpływają pozytywnie na organizm. Szczególnie duże znaczenie ma magnez, ponieważ uczestniczy w wielu procesach metabolicznych i neuroprzekaźnikowych. Jego obecność w wodzie pitnej może wspomagać funkcje układu nerwowego.
- Twarda woda nie jest szkodliwa dla zdrowia
Wbrew opiniom badania nie wykazują, aby długotrwałe spożywanie wody o wysokiej twardości stanowiło zagrożenie dla zdrowia. Może jednak zmieniać znacząco smak potraw napojów.
Twarda woda – mity
Wokół twardej wody narosło również kilka mitów związanych ze zdrowiem i pielęgnacją. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.
- Twarda woda powoduje wypadanie włosów
Nie istnieją potwierdzone badania naukowe, które wskazywałyby na bezpośredni związek między twardą wodą a utratą włosów. Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, ale skład mineralny wody nie należy do czynników ryzyka.
- Twarda woda jest zanieczyszczona
Mimo że w składzie twardej wody znajduje się nadmiar jonów wapnia i magnezu, ich obecność nie powoduje zanieczyszczenia cieczy. - Twarda woda powoduje choroby skóry
Kontakt z twardą wodą może prowadzić do przesuszenia skóry, szczególnie przy częstym myciu. Nie jest jednak bezpośrednim powodem konkretnych chorób skórnych.
Skuteczne zmiękczanie wody
Biorąc pod uwagę fakt, że w większości miejscowości w Polsce woda jest twarda lub też bardzo twarda, warto rozważyć montaż sprawdzonego zmiękczacza.
Związki mineralne obecne w twardej wodzie tworzą osady. Powstający kamień, choć bezpośrednio nie wpływa na zdrowie, może gromadzić się w wewnętrznych elementach sprzętu AGD, urządzeniach grzewczych i instalacjach hydraulicznych i tym sposobem doprowadzić do ich szybszej awarii oraz zarastania rur.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zmiękczacz jonowymienny. W urządzeniu tym znajduje się żywica, która zatrzymuje jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody, zastępując je neutralnymi jonami sodu. W ten sposób woda ma znacznie obniżoną twardość. Proces regeneracji żywicy odbywa się automatycznie z użyciem roztworu soli.
W naszej ofercie dostępne są różne modele zmiękczaczy, w tym urządzenia linii Water Technic. To, co przede wszystkim je wyróżnia, to aż 10-letnia gwarancja. Sprzęt ten został wyposażony w 4-cyklowy zawór up-flow z funkcją “suchego zbiornika” w zmiękczaczu wody. Urządzenia te mają także odpowiednie atesty konsumenckie i certyfikaty żywnościowe.
Podsumowanie
Twarda woda nie wpływa w sposób niekorzystny na zdrowie. Jej spożycie nie powoduje chorób, natomiast charakterystyczny, biały nalot zmienia smak potraw i napojów, może także przesuszać skórę i włosy. Aby skutecznie pozbyć się twardości wody, warto zdecydować się na montaż naszego zmiękczacza! Szczególnie polecamy serię Water Technic.