Twarda woda niszczy sprzęt AGD w Twoim domu!

Artykuły gospodarstwa domowego, czyli w skrócie sprzęt AGD, to urządzenia, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych prac oraz odciążają od niektórych obowiązków. Pralka, zmywarka, ekspres do kawy, to tylko niektóre z urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie sobotnie porządki czy popołudniowy relaks. Jak wiadomo, po określonym czasie eksploatacji, dochodzi do ich zużycia, gdy natomiast awarie sprzętów AGD zdarzają się częściej, problemem może być twarda woda. O co chodzi? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Twarda woda – dlaczego niekorzystnie wpływa na sprzęt AGD?

Twarda woda zawiera sporą ilość rozpuszczonych minerałów, przede wszystkim tlenek wapnia i magnezu. Co więcej, w jej składzie znajdują się również sulfidy, rozpuszczone chlorki, azotany, krzemiany oraz wodorowęglan wapnia. W procesie uwalniania się dwutlenku węgla wytrąca się węglan wapnia, który znany jest powszechnie jako kamień kotłowy. Jest to osad, który doprowadza do niechcianych awarii sprzętów AGD.

Kamień kotłowy najbardziej osadza się na komponentach służących do podgrzewania wody. Białawy nalot najczęściej można zaobserwować też na dnie czajników, na wewnętrznych ściankach bojlerów, kotłów, wewnątrz rur. W pierwszej kolejności zepsuciu ulegają zwykle ekspresy do kawy, pralki lub zmywarki.

Pierwszą osobą, która zauważa zwykle ten problem jest serwisant, gdyż dopiero po rozkręceniu urządzeń AGD można zobaczyć uszkodzone lub całkowicie zniszczone przez kamień kotłowy elementy. Należy również podkreślić, że naprawa lub wymiana części nie zawsze jest opłacalna lub możliwa, co wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Im woda jest twardsza, tym kamień narasta niestety szybciej.

Twarda woda a pralka

Pralka jest jednym z ważniejszych urządzeń, jakie wykorzystuje się na co dzień. Niestety, twarde i trudne do usunięcia resztki mineralne osadzają się na jej częściach, między innymi na grzałce, we filtrze oraz bębnie. Po pewnym czasie nagromadzony osad doprowadza do awarii któregoś z elementów.

Twarda woda a zmywarka

Zmywarka ułatwia utrzymanie czystości w kuchni. Dzięki niej nie trzeba myć ręcznie naczyń. Wysokojakościowe urządzenie powinno działać przez mniej więcej 8-10 lat. Niestety, w kontakcie z twardą wodą zmywarka przestaje pracować wydajnie. Cykle mycia wydłużają się, a sprzęt zużywa znacznie więcej wody.

Twarda woda a ekspres do kawy

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez pysznej i aromatycznej kawy. Twarda woda doprowadza zwykle do pogorszenia jej smaku, niezależnie od jakości samego produktu. Ponadto, sprawia, że ekspres dużo gorzej radzi sobie z odkamienianiem. Na grzałce i na obudowie osadza się po czasie również kamień kotłowy, co doprowadza do awarii sprzętu.

Aby nie tracić niepotrzebnie pieniędzy na naprawę lub zakup nowych urządzeń warto zamontować w swoim domu lub biurze profesjonalny zmiękczacz wody, który pomoże uporać się z problemem.

Twarda woda doprowadza do szybszego zużycia lub awarii urządzeń AGD. Dzieje się tak przede wszystkim przez to, że wewnątrz sprzętów zaczyna gromadzić się kamień kotłowy, który niszczy poszczególne elementy, a także obudowę. Na działanie twardej wody są szczególnie narażone: pralka, zmywarka, czajnik oraz ekspres do kawy. Z twardą wodą można jednak walczyć, montując skuteczny zmiękczacz do wody.

Łukasz Tabin