Twarda woda to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych w Polsce. Nie tylko wpływa ona negatywnie na jakość wody, z której korzysta się na co dzień, ale może również skracać żywotność urządzeń AGD i przyczyniać się do zwiększenia codziennych wydatków. Twardość wody jest zjawiskiem naturalnym i wynika z nadmiernej zawartości minerałów w cieczy, głównie wapnia i magnezu. W jaki sposób radzić sobie z twardą wodą? Co warto wiedzieć jeszcze o tym zjawisku? Zachęcamy do lektury.
Twarda woda – jak ją rozpoznać?
Wapń i magnez, odpowiadające za twardość wody, pochodzą z gleby i skał, przez które przepływa woda. Najczęściej spotykanymi związkami tych pierwiastków są wodorotlenki, karbonaty i siarczany. Woda, przechodząc przez warstwy, wchłania minerały, zwiększając swoją twardość.
Jednymi z najłatwiejszych do zauważenia symptomów twardej wody są białe plamy lub smugi, które tworzą się na naczyniach po ich umyciu. Osad ten jest wynikiem działania minerałów zawartych w twardej wodzie i nazywany jest popularnie kamieniem kotłowym.
Twarda woda zmniejsza również skuteczność działania środków czystości, ponieważ minerały w niej zawarte reagują z mydłem, tworząc tzw. mydlinę, która nie pieni się zbyt dobrze. Ciecz ta wpływa również na naszą skórę i włosy. Wiele osób zauważa, że po kąpieli w twardej wodzie ich skóra staje się sucha i szorstka, a włosy matowe. Warto też pamiętać, że długotrwałe użycie twardej wody może prowadzić do powstawania osadu kamiennego w rurach, bojlerach, pralkach, zmywarkach czy czajnikach. Nalot ten może prowadzić do zablokowania przepływu wody, a nawet uszkodzenia urządzeń.
Twarda woda – potencjalne zagrożenia
Długotrwałe narażenie urządzeń domowych, takich jak pralki, zmywarki, bojlery, na twardą wodę może prowadzić do powstawania osadu kamiennego. Nalot ten po czasie uszkadza sprzęt, poprzez osadzanie się na częściach grzewczych lub też wewnątrz rur. Sytuacja ta generuje spore koszty, gdyż dużo częściej trzeba zmieniać urządzenia lub oddawać je do naprawy.
Niektóre osoby mogą zauważyć, że twarda woda ma nieco inny smak i zapach niż woda miękka, co może wpływać na jakość przygotowywanych posiłków i napojów.
Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą?
Gdy problem twardej wody zostanie zidentyfikowany, następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania, które pomoże uporać się z nim. Zmiękczacz wody to urządzenie stworzone do usuwania twardości wody poprzez zneutralizowanie minerałów, powodujących tę twardość, głównie wapnia i magnezu. Na rynku dostępnych jest wiele, różnych zmiękczaczy, do najpopularniejszych należy urządzenie wyposażone w żywice jonowymienną. Szczególnie polecamy zmiękczacze naszych linii: Water Technic i Hydreco.
Zasada działania sprzętu jest prosta. Woda z kranu wpływa do zmiękczacza, który zawiera zbiornik wypełniony żywicą jonowymienną. Ta żywica jest pokryta jonami sodu. Gdy woda przepływa przez żywicę, jony wapnia i magnezu zostają „przechwycone” przez żywicę i zastąpione jonami sodu. To dlatego nazywamy to procesem „wymiany jonów”.
Twarda woda może powodować szereg problemów w domu, od uszkodzenia urządzeń domowych i instalacji sanitarnej, przez problemy ze skórą i włosami, po zwiększone koszty eksploatacji w domu. Aby skutecznie sobie z nią radzić, warto zdecydować się na montaż sprawdzonego zmiękczacza. Zasada działania urządzenia jest prosta, woda przepływa przez złoże jonowymienne i nadmiar jonów wapnia i magnezu, zostaje zastąpiony neutralnymi jonami sodu, które sprawiają, że woda jest miękka.