W przeważającej części Polski występuje problem z twardą wodą. Niestety, ma ona negatywny wpływ na żywotność kotłów grzewczych, a także urządzeń AGD. Przyczynia się również do pogorszenia stanu instalacji wod-kan w domach i budynkach firmowych. Choć jest to dość powszechne zjawisko, niewiele osób zdaje sobie sprawy, jakie skutki może nieść ze sobą. Jakie są zatem ukryte koszty korzystania z twardej wody? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Twarda woda – co to?
Na pierwszy rzut oka nie da się stwierdzić, czy rzeczywiście w kranie płynie twarda woda, ponieważ jej barwa jest w zasadzie taka sama, jak cieczy miękkiej. Różnice widać dopiero w procesie jej wykorzystywania. Najszybciej problem ten można zauważyć, zaparzając sobie czarną herbatę z torebki. Po kilku minutach, gdy napój przestygnie, tworzy się na jego powierzchni charakterystyczny, oleisty kożuch, który następnie osiada na ściankach kubka. Twarda woda zawiera sporą ilość soli, szczególnie wapnia i magnezu, które doprowadzają do tworzenia się osadu o białawym zabarwieniu. Nazywany jest on kamieniem kotłowym. Niestety, jego wytrącanie niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, jakich?
Twarda woda – ukryte koszty
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, w jaki sposób korzystanie z twardej wody w dłuższej perspektywie prowadzi do zwiększenia kosztów życia przeciętnej rodziny czy utrzymania firmy.
- Zniszczona instalacja wodna – twarda woda doprowadza do wytrącania się kamienia kotłowego, czyli osadu, który nakładając się na siebie warstwowo, tworzy po pewnym czasie skorupę wewnątrz rur. Niestety, po kilku latach takie rury należy wymienić na nowe, co oczywiście generuje niepotrzebny wydatek.
- Podwyższone koszty ogrzewania – problem ten jest ściśle związany z wyżej opisanym powodem. Ogrzana, ciepła woda przepływa przez instalację. Jeżeli średnica rury zostanie zwężona wskutek osadu, ciepło nie jest w stanie w efektywny sposób ogrzać budynku, dlatego pochłania więcej energii. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem opłat za ogrzewanie.
- Krótsza żywotność sprzętu AGD – w ekspresach, czajnikach, zmywarkach, pralkach i innych urządzeniach tego typu osadza się kamień kotłowy, który doprowadza do szybszego zużycia się sprzętu lub do niechcianych awarii. Naprawa lub wymiana podwyższa znacząco koszty eksploatacji.
Nowoczesne zmiękczacze wody
Chcąc uniknąć ukrytych kosztów związanych z użytkowaniem twardej wody, warto zdecydować się na zakup i montaż polecanych zmiękczaczy wody. Urządzenia te zostały wyprodukowane w Polsce z zachowaniem wszystkich standardów. Co więcej, mają również specjalne atesty konsumenckie i certyfikaty żywnościowe. Szybko i skutecznie zamieniają jony wapnia i magnezu na neutralne jony sodu, dzięki czemu woda traci swoją twardość.
Obecna w większości gospodarstw domowych twarda woda przyczynia się między innymi do niechcianych awarii sprzętu AGD, negatywnie wpływa na stan instalacji wod-kan oraz doprowadza do pogorszenia się smaku przygotowywanych potraw i napojów. Wymiana urządzeń, instalacji czy częste kupowanie detergentów, generują niepotrzebne koszty, których można uniknąć, decydując się na montaż funkcjonalnych zmiękczaczy wody.