Węgiel aktywny w filtrach wody – dlaczego jest tak skuteczny?

Filtracja wody jest coraz popularniejszym procesem wykorzystywanym do uzdatniania wody, tuż obok zmiękczania jej, czyli usuwania nadmiaru jonów wapnia i magnezu. Wiele osób decyduje się na montaż filtrów węglowych, które wyróżniają się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń chemicznych i organicznych, w tym chloru, pestycydów oraz mikroplastiku. W poniższym artykule omówimy działanie węgla aktywnego, obecnego m.in. w naszych filtrach węglowych. Odpowiemy na pytanie, dlaczego jest tak skuteczny? Zapraszamy.

Właściwości fizykochemiczne węgla aktywnego

Węgiel aktywny to materiał o wyjątkowo rozwiniętej strukturze porowatej, która może wynosić około 1500 m² na gram. Dzięki temu jest w stanie absorbować znaczne ilości zanieczyszczeń. 

Dodatkowo, węgiel aktywny wykazuje właściwości katalityczne, co oznacza, że może inicjować reakcje chemiczne, takie jak redukcja wolnego chloru do chlorowodoru. W procesie uzdatniania wody najczęściej wykorzystuje się węgiel aktywny w formie spiekanej struktury blokowej, która zapewnia urządzeniu długotrwałe działanie. 

Filtry z węglem aktywnym – mechanizm działania

Filtracja węglem aktywnym opiera się na procesie adsorpcji. Gdy woda przepływa przez złoże filtracyjne, zanieczyszczenia chemiczne, związki organiczne oraz pozostałości farmaceutyków, zostają zatrzymane na powierzchni węgla. Proces ten zachodzi w czasie rzeczywistym i jest skuteczny przy odpowiednio dobranych parametrach przepływu oraz temperaturze cieczy.

Nasze filtry węglowe z 20-calowym korpusem, zapewniają wyższą skuteczność działania, ponieważ umożliwiają dłuższy kontakt wody z medium filtracyjnym. Taka konstrukcja pozwala również na rzadszą wymianę wkładów – przeciętnie raz na sześć miesięcy.

Filtry z węglem aktywnym – jakie zanieczyszczenia usuwają?

Węgiel aktywny skutecznie redukuje stężenie wielu substancji, które mogą pogarszać jakość wody. Poniżej omawiamy najważniejsze związki, które eliminują filtry węglowe.

  • Chlor i jego pochodne – są jednymi z najczęściej występujących związków w wodzie wodociągowej. Ich obecność wynika z procesu dezynfekcji, jednak nadmiar może powodować nieprzyjemny zapach oraz podrażnienia skóry. 
  • Pestycydy, w tym herbicydy i insektycydy – mogą przedostawać się do wód gruntowych w wyniku używania nawozów przeznaczonych do ochrony upraw.
  • Farmaceutyki, czyli pozostałości leków ludzkich i weterynaryjnych – dodatkowo, węgiel aktywny eliminuje również fosforany oraz mikroplastik o wielkości powyżej 2 mikronów. 

Filtry z węglem, aktywnym – zastosowanie

Filtry węglowe montuje się zarówno w przypadku wody z sieci, jak i własnego ujęcia. Najczęściej są instalowane jako element wieloetapowego systemu uzdatniania, w połączeniu z filtrami mechanicznymi i zmiękczaczami lub też w stacja filtrujących. Dzięki swojej budowie oraz wysokiej efektywności działania, filtry węglowe poprawiają nie tylko bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody, ale także jej smak, zapach i przejrzystość.

Podsumowanie

Zastosowanie filtrów z węglem aktywnym Water Technic ma wiele zalet. Przede wszystkim węgiel ma zdolności pochłaniające wiele substancji organicznych, np. pestycydów, herbicydów, ale też nadmiaru chloru oraz farmaceutyków. Świetnie sprawdza się zatem jako medium filtracyjne wody kranowej oraz jako jeden z elementów systemu uzdatniającego wody studziennej. 

seo