Wpływ wody na skórę

Pozwala uchronić się przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, opóźnia procesy starzenia, a także nawilża skórę od środka. To tylko niektóre korzyści wynikające z regularnego picia wody. Uczestniczy ona w praktycznie wszystkich procesach, które zachodzą w organizmie, ma też bardzo duży wpływ na urodę, między innymi na wygląd skóry. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Dlaczego należy pić wodę?

Woda świetnie nawadnia, stanowi niemalże 60% masy ciała człowieka. Już przy niewielkim odwodnieniu można odczuwać senność, brak apetytu, a także wzmożone pragnienie. Jeżeli w porę nie nawodni się organizmu, może dojść do spadku ciśnienia, wystąpienia gorączki, a w skrajnych przypadkach do pojawienia się drgawek czy utraty przytomności.

Warto wspomnieć, że woda uczestniczy w wielu reakcjach metabolicznych. Reguluje temperaturę, pH, ciśnienie krwi, odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie tlenu oraz wielu substancji odżywczych do komórek ciała. Bierze również udział w wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać mniej więcej 2 litry wody dziennie.

Gdy skóra traci swój blask

Co istotne, mniej więcej 20-30% wody, jaka mieści się w całym organizmie, znajduje się właśnie w skórze, dlatego wpływa ona pozytywnie na wygląd, między innymi cery. Oprócz aplikowania kremów, balsamów, a także innych kosmetyków, warto pamiętać o stałym nawadnianiu się. Kosmetyki nie są w stanie sprawić, że cera będzie wyglądała na promienną i wypoczętą, jeśli organizm zostanie pozbawiony odpowiedniej ilości wody.

Już pierwsze oznaki odwodnienia widać na skórze. Jest ona szorstka, traci swój naturalny kolor, staje się szara, nadwrażliwa, podatna na uszkodzenia oraz różnorodne podrażnienia, występują również spore trudności z gojeniem się ran.

Niestety, brak wody przyczynia się też do tego, że toksyny nie mają ujścia z organizmu, gromadzą się w skórze w bardzo dużych ilościach, przez co jej wygląd znacząco się pogarsza. Szczególnie jest to widoczne na cerze. Każdy, kto zauważył, że skóra na twarzy lub ciele uległa pogorszeniu powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ilość wypijanej dziennie wody.

Piękna skóra a picie wody

Warto wspomnieć, że picie wody może zwiększyć poziom nawilżenia skóry nawet o kilkanaście procent. Stanie się ona jędrniejsza, a także bardziej elastyczna oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych, na przykład mrozu, wiatru czy intensywnego słońca.

Regularne picie wody zapobiega także szybszemu powstawaniu zmarszczek, gdyż wypełnia ona płaszcz hydrolipidowy, przez co utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry, a także dostarcza bardzo wielu składników odżywczych.

Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu, ponieważ stanowi niemalże 60% masy ciała człowieka. Uczestniczy też praktycznie we wszystkich procesach, jakie zachodzą w organizmie. Regularne picie wody ma bardzo duży wpływ również na wygląd skóry. Przede wszystkim staje się ona jędrniejsza, odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, poprawia się również jej koloryt. Systematyczne spożywanie wody przyczynia się także do opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Łukasz Tabin