Uzdatnianie wody z własnego ujęcia

Wiele gospodarstw domowych w Polsce podpiętych jest do wody z własnego ujęcia. Aby rzeczywiście móc korzystać w pełni bezpiecznie z wody studziennej, należy najpierw przeprowadzić odpowiednie badania. W tym celu trzeba pobrać próbkę wody i oddać ją do badania do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jeśli wyniki badań wskażą, że woda jest zanieczyszczona lub znajduje się w niej nadmiar, takich związków jak żelazo, mangan, amoniak, zawiesiny organiczne czy też zanieczyszczenia mechaniczne, warto zdecydować się na montaż domowej stacji uzdatniania wody. Co to za sprzęt? Zachęcamy do lektury.

Woda ze studni – rodzaje zanieczyszczeń

Zanieczyszczona woda studzienna ma znacząco gorszy smak, a także zapach. Bardzo często wytrąca się z niej białawy osad, który świadczy o jej wysokiej twardości. Ciecz ta może pozostawiać również żółte zabarwienia na ubraniach, w szczególności na białej bieliźnie. Żółtawo-brunatny nalot oznacza, że w wodzie znajduje się za dużo żelaza oraz manganu.

Co istotne, woda studzienna zawiera też zwykle sporo zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą w osadzać się rurach, tworząc barierę i tamując przepływ wody. Sytuacja ta doprowadza najczęściej do obniżenia ciśnienia, a po czasie do trwałej awarii. Konieczna jest zatem wymiana rur instalacji.

Domowe uzdatniacze wody

Aby uniknąć problemów związanych z zanieczyszczoną różnymi związkami wodą studzienną, należy zdecydować się na montaż praktycznych domowych stacji uzdatniających, czyli popularnych uzdatniaczy wody. Są to urządzenia wyposażone w wiele funkcjonalnych elementów oczyszczających wodę z różnych związków organicznych a także nadmiaru pierwiastków takich jak żelazo, mangan, amoniak, chlor, wapń czy magnez.

Proces uzdatniania wody polega na zatrzymaniu na złożu niepożądanych związków, a następnie usunięciu ich do kanalizacji, w procesie wypłukiwania tego złoża.

Wysokojakościowy uzdatniacz usuwa z wody niepożądane substancje, zmiękcza ją do wartości bliskich 0 dH, klaruje i przywraca naturalną barwę oraz zapach i smak. Szczególnie polecane są urządzenia marki Water Technic Pro Multi, które wyposażone są w 28 i 42 litrowe złoża wielofunkcyjne EcoMix, z nowoczesną podsypką żwirową. Zawierają one 4-cyklowy zawór sterujący typu up-flow, a także podwójną mineralizację i jonizację wkładem Redoks w filtrze odwróconej osmozy.

Czysta woda – zalety

Czysta, uzdatniona woda, płynąca z kranu, ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim podnosi komfort życia mieszkańców, chroni zdrowie i środowisko oraz zapewnia realne oszczędności. Głównie z tego względu, że zużywa się znacznie mniej środków myjących i detergentów, a armatura łazienkowa, umywalki, piece, pralki czy też instalacje zachowują swoją sprawność i pracują bezproblemowo przez długie lata.

Chcąc korzystać z wody z własnej studni, bardzo często należy ją najpierw odpowiednio uzdatnić. W tym celu warto zdecydować się na montaż domowych stacji uzdatniających wodę. Urządzenia te filtrują ciecz, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar niektórych pierwiastków. Poprawiają również znacząco smak i zapach wody. Twarda i nieuzdatniona woda może negatywnie wpłynąć na stan urządzeń AGD oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Łukasz Tabin