Na czym polega działanie zmiękczacza wody?

Twarda woda może spowodować w szkody w gospodarstwie domowym. Przede wszystkim negatywnie wpływa na wydajność kotłów grzewczych, a także instalacji wod-kan, co efekcie niekiedy po czasie doprowadza do ich awarii. Kamienny osad bardzo często wymaga zastosowania większej ilości detergentów, ponieważ w twardej wodzie dużo gorzej rozpuszczają się środki czystości, a także kosmetyki. Warto zatem użyć zmiękczacza wody, by zapobiec między innymi awariom. Na czym polega działanie tego sprzętu? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Czym jest twarda woda?

Twarda woda zawiera nadmiar soli, wapnia i magnezu. Mimo że nie jest szkodliwa dla samego zdrowia ludzkiego, może spowodować sporo szkód w domu. Dość łatwo można ustalić, czy rzeczywiście w danym budynku występuje woda o wysokim stopniu twardości. Wystarczy sprawdzić, czy na urządzeniach lub obrębie instalacji wod-kan, nie pojawia się biały nalot przypominający kamień. Twarda woda jest zjawiskiem powszechnym, występuje ona niezależnie od rejonu Polski. Warto zatem zdecydować się na zakup zmiękczacza wody, który działa na zasadzie wymiany jonowej i tym samym zredukować jej stopień twardości. 

Zmiękczacze wody

Każdy zmiękczacz posiada specjalny zbiornik ciśnieniowy, który jest wypełniony złożem jonowymiennym. Co więcej, kolejnym ważnym elementem zmiękczacza jest zbiornik soli, który trzeba regularnie uzupełniać. Stamtąd pobierana jest sól, która uczestniczy w procesie regeneracji. Całym procesem zmiękczania wody steruje głowica, to właśnie w niej są programowane wszystkie dane. Kupując odpowiedni zmiękczacz, warto zwrócić szczególną uwagę na ten element.

Jak działa zmiękczacz wody?

Najskuteczniejszym sposobem, aby pozbyć się twardości wody, jest proces wymiany jonowej, który zachodzi w zmiękczaczu wody. Polega on na wymianie jonów pomiędzy jonitami, czyli złożem filtracyjnym, a jonami, które występują w roztworze, czyli w surowej wodzie. Wymiana jonowa zachodzi w złożach filtracyjnych, które nazywane są żywicami jonowymiennymi.

Wymiana ta zachodzi w kilku etapach. Na początku jony przemieszczają się z głębi roztworu do powierzchni złoża i następuje reakcja ich wymiany. Woda jest pobierana do kranów już z wymienionymi jonami, natomiast te, które odpowiadają za jej twardość, pozostają na złożu. Co istotne, za twardość wody jak już wcześniej zostało wspomniane, odpowiadają jony wapnia i magnezu, to one w zmiękczaczu są wymieniane na neutralne jony sodu. Warto pamiętać, że po czasie użytkowania zmiękczacz wody należy zregenerować. Trzeba również nie zapominać o regularnej konserwacji.

Gdzie instaluje się zmiękczacz wody?

Najczęściej zmiękczacze wody instaluje się przed rozgałęzieniem instalacji, czyli za licznikiem, jednak przed kotłem grzewczym. Sprzęt umieszczany jest w piwnicach, kotłowniach, garażach lub różnorodnych pomieszczeniach gospodarczych. Urządzenie to należy wpiąć w instalację wodną, zwykle wykorzystuje się do tego procesu węże elastyczne. Warto wiedzieć, że materiał, z jakiego została wykonana instalacja, nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, jeśli chodzi o montaż zmiękczacza wody. Koniecznie jednak trzeba przygotować odpowiednio pomieszczenie, gdzie zostanie umieszczony sprzęt. W pobliżu musi znajdować się odpływ do kanalizacji, a także gniazdko elektryczne.

Praca zmiękczacza wody polega przede wszystkim na wymianie jonowej, która zachodzi w złożach filtracyjnych. Woda traci swoją twardość, jony wapnia i magnezu wymieniane są na neutralne jony sodu. Dzięki temu nie wytrąca się osad, który przyczynia się między innymi do awarii sprzętów gospodarstwa domowego.

Łukasz Tabin