Choć stopień twardości wody nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzkiego, może przyczynić się do niszczenia wielu sprzętów gospodarstwa domowego. Osad wytrącający się z wody powoduje również trwałe zabrudzenia na naczyniach, niekorzystnie działa też na skórę i włosy. W jaki sposób zatem sprawdzić stopień twardości wody w domu? Z jakich sposobów warto skorzystać? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Twarda woda
Normy twardości wody obowiązujące w Polsce wynoszą od 60 do 500 mg CaCO3/l wody. Nie da się ukryć, że rozbieżność wartości jest dość duża. Nawet w domach, w których teoretycznie stopień twardości mieści się w normie, może pojawić się na naczyniach charakterystyczny osad, nazywany inaczej kamieniem kotłowym, co jak wiadomo, nie jest korzystnym zjawiskiem.
Warto wspomnieć, że woda w Polsce uważana jest praktycznie wszędzie za twardą bądź bardzo twardą. Jedynie w rejonach podgórskich współczynnik ten jest nieco niższy. Największa twardość wody występuje w województwie kujawsko-pomorskim oraz w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ze względu na duże pokłady wapienia w glebie.
Twarda woda zawiera zatem minerały, takie jak: jony wapnia, magnezu. Oprócz tego, że zbyt wysoki współczynnik twardości może doprowadzić do awarii urządzeń, przyczynia się on też do gorszego rozpuszczania detergentów i kosmetyków, co generuje spore koszty ich częstego zakupu.
Dlaczego warto sprawdzać stopień twardości wody?
Wiele osób samodzielnie zauważa fakt, że w ich gospodarstwie domowym jest twarda woda. Charakterystyczny osad najszybciej widać na szklankach lub kubkach, a także, wytrąca się tuż po zaparzeniu herbaty. Nie da się ukryć, że niektóre gorące napoje, takie jak kawa, mają nawet zmieniony smak. Warto jednak wykonać odpowiedni test twardości wody. Przyda się on również wtedy, gdy będziesz chcieć zakupić urządzenie do zmiękczania wody. W przypadku wysokiej twardości, rozsądniej będzie zatem nabyć sprzęt o nieco bardziej zaawansowanych parametrach niż ten rekomendowany standardowo.
Test twardości wody – metod domowa
Tego typu test pozwoli Ci mieć jedynie ogólne pojęcie o tym, czy woda w Twoim domu jest twarda, jednak wynik może być świetnym powodem do tego, by wykonać to badanie w sposób profesjonalny. Weź zatem butelkę 360ml, napełnij ją wodą, dodaj 10 kropli mydła do rąk w płynie. Następnie zakręć ją i dokładnie nią potrząśnij do momentu, aż mydło dokładnie wymiesza się z wodą. Odkręć butelkę i zobacz, czy na powierzchni utworzyła się piana. Jeśli jest ona puszysta i jest jej dużo, oznacza to, że w Twoim kranie płynie woda miękka. Jeśli natomiast jest jej niewiele, niestety korzystasz z twardej wody.
Jak zbadać stopień twardości wody w kranie?
- Oddanie próbki do laboratorium – nie da się ukryć, że jest to najbardziej profesjonalna metoda, która pozwala na precyzyjne określenie twardości wody,
- Test paskowy – jest on łatwo dostępny, niektóre firmy dodają takie testy do opakowań z ekspresami kawowymi. Pozwala on jednak określić stopień twardości wody jedynie w przybliżeniu. Test paskowy jest natomiast łatwy w użyciu, wystarczy zanurzyć go w wodzie i odczekać chwilę, a następnie porównać otrzymany wynik z dostępną tabelą twardości wody,
- Test kropelkowy – kropelkowy tester twardości wody można bardzo łatwo zakupić i wykonać mini doświadczenie w warunkach domowych. Otrzymany wynik jest rzeczywiście precyzyjny, warto jednak wybierać te testery, które mają dołączoną niemiecką skalę twardości, gdyż jedna kropla wduszonego roztworu równa się jednemu stopniowi twardości. Jeśli więc do zmiany barwy płynu trzeba wdusić 20 kropli, to oznacza, że twardość wody wynosi 20 dH. Aby móc tę wartość przeliczyć na skalę polską, którą podają między innymi Przedsiębiorstwa Wodociągowe, to wynik trzeba przemnożyć przez 15,6, np. 20 x 15,6 = 213 miligramów węglanu wapnia na litr wody.
Twarda woda może przyczynić się do między innymi awarii sprzętów gospodarstwa domowego. Jeśli masz zatem podejrzenia, że woda w Twoim domu może być twarda, warto wykonać test. Na rynku dostępnych jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać w warunkach domowych, między innymi: test z pianą, paskowy, kropelkowy. Rozsądniej jest natomiast oddać próbkę wody do laboratorium i w ten sposób zbadać poziom jej twardości.