Uzdatniacz do wody studziennej – co to jest i jak działa?

Podstawową różnicą pomiędzy wodą studzienną a wodociągową jest fakt, że ta pierwsza nie jest w żaden sposób odgórnie uzdatniania. Typowa woda kranowa jest oczyszczana przez dostawcę, dzięki temu jej użytkownicy mogą korzystać z w miarę oczyszczonego źródła. Niestety, woda studzienna może zawierać sporo niekorzystnych związków chemicznych, pogarszających jej jakość, ale także bakterii i wirusów. Nie zawsze nadaje się zatem do spożycia. Warto zdecydować się na montaż funkcjonalnego uzdatniacza. Czym są te urządzenia oraz w jaki sposób działają?

Woda studzienna

Wysoka jakość wody, jaką na co dzień wykorzystuje się do spożycia, prania oraz mycia, ma niebagatelne znaczenie. Musi być przede wszystkim wolna od bakterii, grzybów, wirusów i innych szkodliwych związków. Sporo właścicieli domów jednorodzinnych nadal decyduje się na podłączenie budynku do wody studziennej, warto jednak pamiętać, że najpierw należy oddać próbkę wody tej do badania do najbliższej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a następnie uzdatnić ją, by nadawała się do spożycia.

Uzdatniacz do wody – co to jest?

Podstawowym zadaniem uzdatniaczy jest pozbycie się twardości wody, a następnie usunięcie szkodliwych związków chemicznych w niej zawartych. Filtrowanie i zmiękczanie wody może być przeprowadzane przy wykorzystaniu dwóch osobnych urządzeń, w przypadku wody studziennej warto jednak zdecydować się na kompletną stację uzdatniającą. Nowoczesne uzdatniacze wyposażone są, między innymi w głowicę sterującą, która zarządza procesem zmiękczania wody, w monosferyczną żywicę jonowymienną oraz w wielofunkcyjne złoże EcoMix, które usuwa różnorodne metale ciężkie z wody. Niektóre urządzenia zawierają także np. podsypkę żwirową, która zwiększa rolę filtracyjną urządzenia.

Uzdatniacz wody – jak działa?

Podstawowy proces uzdatniania wody polega na przepływie cieczy przez filtr wstępny oraz zmiękczacz. Woda przepływa przez kolumnę filtracyjną wypełnioną jonitem, gdzie dochodzi do wymiany jonów wapniowych i magnezowych na jony sodowe. Cykle zmiękczania i regeneracji mogą się wielokrotnie powtarzać. Usuwanie innych związków, np. zawiesiny, związków organicznych, żelaza itp. zależy często od rodzaju urządzenia i filtrów, w jakie zostało wyposażone.

Uzdatniacze wody studziennej – co kupić?

Poniżej prezentujemy przykładowe uzdatniacze, które świetnie sprawdzają się do poprawy jakości wody studziennej.

  • Uzdatniacz wody studziennej Hydreco – można je wykorzystywać zarówno do uzdatniania wody z własnego ujęcia, jak i do zmiękczania wody sieciowej. Zostały wyposażone, między innymi w wielofunkcyjne złoże EcoMix, które usuwa mangan, amoniak, żelazo, zawiesiny organiczne i redukuje twardość wody. Urządzenia od Hydreco świetnie radzą sobie również z usuwaniem nawet kilku przekroczeń norm wyżej wymienionych związków.
  • Uzdatniacze wody Premium Filters – wytwórcą tych stacji uzdatniających jest renomowana, amerykańska firma Pentair Water. Urządzenia te świetnie sprawdzają się do wszystkich gospodarstw domowych, korzystających z własnej studni, gdzie występują przekroczenia nie większe niż 4-krotność normy ustawowej.

Nowoczesne uzdatniacze do wody studziennej są świetnymi urządzeniami, dzięki którym można przede wszystkim zmiękczyć wodę, a także oczyścić ją z wielu toksyn, bakterii i wirusów. Nie da się ukryć, że woda studzienna nie zawsze nadaje się bezpośrednio do picia. Najpierw należy ją przebadać, a następnie uzdatnić, aby nadawała się do bezpośredniego spożycia. Świetnymi urządzeniami, które sprawdzają się w wielu domach, są między innymi: uzdatniacz wody studziennej od Hydreco oraz uzdatniacz wody Premium Filters.

Łukasz Tabin