Żółta woda w kranie

Aby woda z sieci mogła trafić do kranu, musi zostać dokładnie oczyszczona z różnorodnych pyłów, związków organicznych, bakterii oraz drobnoustrojów, które mogą nie tylko pogorszyć jej smak czy zapach, ale również mieć negatywny wpływ na zdrowie. Teoretycznie woda, która trafia bezpośrednio do kranu, powinna być zatem krystaliczna, niekiedy jednak zabarwia się na kolor żółty, pomarańczowy lub określany jako rdzawy. Dlaczego tak się dzieje? Czy żółta woda jest zdatna do spożycia? Odpowiadamy poniżej.

Żółta woda – przyczyny

Jedną z głównym przyczyn zabarwienia się wody wodociągowej na żółto, jest awaria rurociągu. Do sytuacji tej doprowadzają także prace związane z wykopami rur wodno-kanalizacyjnych, wykonywanie nowych przyłączy lub też gromadzący się osad wewnątrz starszych rur. Aby sprawdzić, czy taka woda jest zdatna do spożycia i nie zawiera niepożądanych mikroorganizmów, można wykonać testy laboratoryjne. w tym celu należy pobrać próbkę wody i wysłać do badania. 

Co istotne, o żółtym zabarwieniu wody może świadczyć też obecność żelaza w bardzo dużym stężeniu. Woda ma dużo gorszy zapach, rdzawy kolor oraz zawiera naturalny śluz, nazywany także filmem biologicznym. Ciekawostką jest to, że żółtawa barwa powstaje w wyniku połączenia się żelaza z tlenem. 

Czy zażelaziona woda jest zdatna do spożycia?

Obecność żelaza w wodzie oraz jej żółtawy kolor wcale nie muszą świadczyć o tym, że nie nadaje się ona do spożycia. Zażelaziona woda jest w większości przypadków dopuszczona do użytkowania oraz picia, mimo to wygląda nieestetycznie, ma nieprzyjemny zapach i często doprowadza do tworzenia się sporych, rdzawych zacieków na sprzętach sanitarnych. Może ona także być przyczyną awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Osad, który wytrąca się z wody, gromadzi się najczęściej wewnątrz rur, przez co po pewnym czasie ogranicza on przepływ wody i tym samym doprowadza do obniżenia jej ciśnienia w budynku. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zażelaziona woda może przyczyniać się do pogorszenia się kondycji skóry oraz włosów, a także negatywnie wpłynąć na proces trawienia. Do szeregu dolegliwości wywołanych zażelazioną wodą można też zaliczyć, między innymi pojawiające się często infekcje dróg oddechowych, występowanie próchnicy na zębach czy zapalenie spojówek. 

W jaki sposób pozbyć się żółtej barwy wody?

Wodę, zawierającą zbyt dużą ilość żelaza, można skutecznie uzdatnić. Wystarczy zamontować profesjonalny i wysokojakościowy filtr, który oczyści ją oraz usunie wszelkie związki organiczne, pierwiastki i minerały. Na jakie filtry warto postawić?

  • Filtr węglowy od Water Technic – składa się ze sporego korpusu z zamontowanym wkładem ze spiekanego węgla aktywowanego. Wyróżnia się dużą wydajnością roboczą filtra oraz skutecznością uzdatniania wody.
  • Filtry potrójne Hydro Triple – trzy wysokiej jakości filtry, które można nabyć z różnego rodzaju wkładami oczyszczającymi. Szczególnie polecane są wkłady mechaniczne, węglowe, zmiękczające, odżelaziające oraz piankowe. Produkty przeznaczone są przede wszystkim do budynków o sporych powierzchniach – mieszkalnych oraz firmowych. 
  • Uzdatniacz wody Hydro Multi 25 – kompaktowe urządzenie, które zarówno oczyszcza, jak i zmiękcza wodę studzienną. Idealnie sprawdza się do usuwania drobnoustrojów, zanieczyszczeń oraz związków, np. żelaza, manganu, amoniaku i pochodnych. 

Żółty odcień wody może świadczyć o zbyt wysokim stężeniu żelaza. Nadmiar tego pierwiastka wchodzi w reakcję z tlenem, zabarwia wodę na rdzawy kolor, zmieniając jej zapach oraz pogarszając smak. Żółta woda może przyczynić się do nasilenia się różnorodnych dolegliwości, np. trawiennych. Negatywnie wpływa także na stan skóry, włosów oraz urządzeń sanitarnych w domu. Nadmiaru żelaza z wody można jednak pozbyć się, montując wysokojakościowe filtry i uzdatniacze do wody.

Łukasz Tabin