Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni kopanej

Systematyczne czyszczenie oraz odkażanie studni kopanej są dwiema, ważnymi czynnościami, dzięki którym można korzystać bezpiecznie z własnego ujęcia wody. Warto pamiętać, że prace te należy każdorazowo przeprowadzać także w przypadku remontu oraz wykonywania nowych odwiertów, gdyż podczas wykopu, zbiornik może zostać zanieczyszczony biologicznie. W jaki sposób należy dezynfekować studnię kopaną? Zachęcamy do lektury.

Jak skutecznie zdezynfekować studnię?

Przed przystąpieniem do prac należy wykonać pomiar ilości wody w studni. Kolejnym krokiem jest dokładne wypompowanie wody z ujęcia oraz oczyszczenie dna ze szlamu. Następnie należy wyczyścić cembrowinę i elementy czerpalne przy użyciu delikatnego środka dezynfekującego. Ubytki, które powstały w zbiorniku w czasie jej eksploatacji, trzeba wypełnić cementem. Kolejnymi krokami są: wysypanie na dno grubego piasku lub też żwiru oraz ponowne napełnienie studni wodą. 

Roztwór dezynfekujący należy najpierw rozpuścić we wiadrze, a następnie wlać bezpośrednio do zbiornika. Tak przygotowana mieszanka powinna pozostać tam od mniej więcej od 12 do 24 godzin. Warto pamiętać, że przed tą czynnością koniecznie trzeba dokładnie obliczyć ilość potrzebnego do dezynfekcji środka. Po upływie wyznaczonego czasu wodę należy odpompować do momentu zaniku zapachu chloru.   

Czego użyć do dezynfekcji studni kopanej?

Co ciekawe, do dezynfekcji studni kopanej wykorzystuje się przede wszystkim związki chloru, np. wapno chlorowane, monochloraminę, podchloryn sodu. Ilość środka jest często uzależniona od jej głębokości oraz średnicy. Warto zatem wziąć to pod uwagę.

Usuwanie drobnoustrojów 

Proces dezynfekcji przeprowadza się również po to, by odkazić instalację. Do tego celu używa się również środków typowo chlorowanych. Warto także pamiętać, że studnia musi znajdować się w znacznej odległości od zbiorników typu szambo czy gnojownia, gdyż w innym wypadku woda może być stale narażona na skażenie mikrobiologiczne i jednorazowa dezynfekcja nic nie da. 

Uzdatnianie wody studziennej

Po wykonaniu czynności związanych z oczyszczaniem oraz dezynfekcją studni należy zdecydować się na montaż funkcjonalnych urządzeń, które świetnie będą sprawdzać się do stałego uzdatniania wody, niwelowania bakterii i wirusów. Należą do nich, między innymi:

  • uzdatniacze wody – urządzenia te skutecznie radzą sobie ze zmiękczaniem cieczy, a także jej filtracją. Usuwają związki chemiczne oraz organiczne. Oczyszczona w ten sposób woda nadaje się do bezpośredniego spożycia.
  • sterylizatory wody (lampy UV) – są jednymi z najskuteczniejszych sposobów pozbywania się niechcianych drobnoustrojów z wody studziennej. Sprzęt ten wykorzystuje do dezynfekcji promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki jego montażowi nie trzeba wykorzystywać dodatkowo środków chemicznych.

Chcąc na co dzień korzystać z wody z własnego ujęcia, należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu i dezynfekowaniu studni. Woda musi zostać najpierw odpompowana, a zbiornik oczyszczony i zregenerowany. Kolejnym krokiem jest ponowne wlanie wody, tym razem ze środkiem dezynfekującym. Podczas przeprowadzania tych czynności warto pamiętać, że w ten sposób przefiltrowana woda musi być stale uzdatniana, dzięki temu będzie nadawała się do bezpiecznego spożycia. Rozsądnie jest zatem zamontować funkcjonalny uzdatniacz lub sterylizator cieczy.

Łukasz Tabin