6 oznak, że potrzebujesz zmiękczacza wody

W większości gospodarstw domowych w Polsce występuje problem z twardą wodą. Wpływa ona niekorzystnie nie tylko na poprawne działanie sprzętu AGD, ale również między innymi na stan skóry. Niestety, aby rzeczywiście potwierdzić poziom twardości, należy wykonać badania laboratoryjne, oddając próbkę cieczy do analizy. Istnieje jednak kilka wyraźnych symptomów, świadczących o twardości wody w danym budynku. Na co zatem zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury.

Niekorzystny wpływ twardej wody

Woda to jedno z najważniejszych mediów, jakie wykorzystuje się w każdym gospodarstwie domowym. Służy do przygotowywania potraw, używa się jej do sprzątania, podlewania kwiatów, do kąpieli, mycia naczyń, itp. Warto zatem zadbać o jej wysoką jakość. Niestety, twarda woda ma negatywny wpływ na urządzenia, np. pralkę, czajnik czy ekspres do kawy. Co więcej, może również powodować podrażnienia wrażliwej skóry czy wywoływać problemy trawienne lub żołądkowe.

Zmiękczacz wody

Aby jednak skutecznie zwalczyć problem z twardą wodą, należy zdecydować się na montaż zmiękczacza. Urządzenie neutralizuje szkodliwe jony wapnia i magnezu, które są powodem twardości wody, zmieniając je na neutralne jony sodu. Sprzęt ten wpływa bezpośrednio nie tylko na poprawę jakości wody, ale także polepsza jej smak i zapach.

Twarda woda – po czym poznać?

Poniżej przedstawiamy 6 podstawowych oznak, świadczących o tym, że w danym gospodarstwie domowym występuje problem z twardą wodą.

  1. Narastanie białych osadów (tzw. kamień kotłowy) na urządzeniach AGD – pojawiające się białe zacieki na urządzeniach sanitarnych, np. umywalce, kranie lub też na dnie czajnika, jednoznacznie wskazują, że występuje problem z twardą wodą.
  2. Sucha skóra – twarda woda powoduje swędzenie, suchość i szorstkość skóry. Szczególnie dotkliwe objawy mogą wystąpić u osób z chorobami, takimi jak np. AZS.
  3. Wyblakłe ubrania – białe pościele, ręczniki czy ubrania po kilku praniach stają się szare i ewidentnie tracą swój pierwotny kolor. Dzieje się tak dlatego, że w wodzie znajduje się zbyt dużo dodatkowych substancji mineralnych.
  4. Duże zużycie detergentów – co ciekawe, zużycie niektórych środków, np. szamponu, żelu pod prysznic czy płynu do mycia naczyń może wzrosnąć nawet do 60%. Twarda woda sprawia, że detergenty i kosmetyki dużo gorzej się pienią.
  5. Awarie instalacji hydraulicznych – najbardziej narażone na niekorzystny wpływ twardej wody są rury stalowe. Wewnątrz nich zaczyna gromadzić się tak zwany kamień kotłowy, doprowadzając do zwężenia średnicy. Woda dużo gorzej zaczyna przepływać, obniża się jej ciśnienie.
  6. Wyższe rachunki za ogrzewanie – wskutek zarastania rur kamieniem kotłowym, ogrzewanie pracuje mniej efektywnie, co generuje dodatkowe koszty jego zwiększonej eksploatacji.

Problem twardej wody jest dość powszechnym zjawiskiem, występującym w polskich domach. Ciecz zawiera zbyt dużo niekorzystnych jonów wapnia i magnezu, przez co może doprowadzić, między innymi do gromadzenia się białego osadu wewnątrz rur lub na częściach sprzętu AGD. Niestety, osad ten jest częstą przyczyną awarii instalacji oraz urządzeń. Ponadto, twarda woda sprawia, że kosmetyki dużo gorzej się pienią, a ubrania szybciej stają się szare. Warto zatem postawić na sprawdzony zmiękczacz do wody, który pozwoli pozbyć się tego problemu.

Łukasz Tabin