Nieestetyczny, białawy nalot osadzający się na naczyniach, zwiększona liczba awarii niektórych sprzętów AGD typu pralka, czajnik, zmywarka, mogą świadczyć o tym, że w kranie płynie twarda woda. Twardość wody określana jest jako właściwość cieczy, w której występuje nadmiar stężenia jonów wapnia, magnezu oraz innych metali. Im jest ich więcej, tym jest ona twardsza. Co warto wiedzieć jeszcze o twardości wody? Jak z nią walczyć? Zachęcamy do lektury.
Dwa rodzaje twardości wody
Można wyróżnić dwa rodzaje twardości wody. Pierwszą z nich jest tak zwana twardość przemijająca (węglanowa), która pochodzi w szczególności od węglanów oraz wodorowęglanów wapnia i magnezu. Związki te wytrącane są z wody dopiero w momencie jej gotowania i przybierają formę nieestetycznego osadu.
Drugim rodzajem twardości wody jest tak zwana twardość nieprzemijająca (niewęglanowa, trwała). W wodzie obecne są wówczas siarczany, azotany, chlorki i inne rozpuszczalne sole, głównie wapnia oraz magnezu. Związki te pozostają w wodzie nawet po jej zagotowaniu. Ogólna twardość wody jest natomiast sumą tych dwóch rodzajów twardości.
Twardość wody w Polsce i negatywne jej skutki
W większości gospodarstw domowych w Polsce występuje twarda woda w różnym stężeniu. Z największą twardością wody zmagają się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Z najniższą natomiast, osoby zamieszkujące rejony typowo podgórskie. Niestety, nadmiar jonów wapnia i magnezu obecnych w surowej cieczy doprowadza do szeregu niekorzystnych skutków. Przede wszystkim pogarsza walory smakowe wody, niszczy sprzęty AGD, np. czajnik, pralkę, zmywarkę. Może też doprowadzić do awarii instalacji grzewczych, uszkodzić kotły czy wymienniki ciepła.
Wytrącający się z twardej wody nalot, nazywany kamieniem kotłowym osadza się, doprowadzając do “zarastania” rur, części wewnętrznych urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie wody. Powoduje zmniejszenie sprawności i wydajności tych urządzeń, obniża ciśnienie wody, może doprowadzić też do trwałej awarii sprzętu.
Ponadto, w twardej wodzie dużo gorzej rozpuszczają się detergenty, przez co, po pierwsze zużywa się ich znacznie więcej, co generuje niepotrzebne koszty. Po drugie, osadzają się one na ubraniach, sprawiając, że odzież jest źle wyprana i niewypłukana.
Zmiękczacze wody
Aby skutecznie pozbyć się twardości wody, warto zamontować sprawdzony zmiękczacz wody. W urządzeniach tych znajduje się wysokojakościowe złoże jonowymienne. Podczas przepływu przez nie surowej cieczy, następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na neutralne i niewchodzące w reakcje jony sodu. Woda traci swoją twardość i przestaje się z niej wytrącać kamień kotłowy.
Twardość wody to pewnego rodzaju właściwość cieczy, w której obecny jest nadmiar związków, przede wszystkim jonów magnezu oraz wapnia. Warto podkreślić, że z problemem twardej wody boryka się większość gospodarstw domowych w Polsce. Niestety, wytrącający się z niej kamień kotłowy osadza się na częściach wewnętrznych sprzętów AGD, instalacji c.o. i c.w.u., rurach doprowadzając do niechcianych i przedwczesnych awarii. Montując jednak sprawdzony zmiękczacz wody, można szybko i skutecznie zniwelować ten problem i pozbyć się twardości wody.