Czy azotany w wodzie mogą prowadzić do powstawania nowotworów?

Azotany to sole kwasu azotowego, który wykorzystuje się jako nawóz azotowy. Zawierają one przyswajalny przez rośliny jon azotanowy. Ponadto, związki te są również środkami utleniającymi, a także stanowią składnik materiałów wybuchowych oraz klejów czy lakierów. Bardzo często wykorzystuje się je również jako konserwanty do żywności, które zapobiegają rozwojowi bakterii w produktach, na przykład mięsnych. Czy azotany są obecne w wodzie? Jeśli tak, czy prowadzą do powstawania nowotworów? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Skąd się biorą azotany w wodzie?

Podczas oprysków i nawożenia pól uprawnych wszystkie nawozy, które bogate są w azotany, przedostają się nie tylko na rośliny, ale trafiają również do gruntu. Częściowo spływają też do wód powierzchniowych, by następnie dotrzeć do głębszych warstw gleby i wód głębinowych. Proces ten nazywany jest naturalnym cyklem obiegu azotu w przyrodzie.

Azotany w ciele ludzkim

Gdy azotany dotrą do organizmu ludzkiego, są zmieniane w azotyny. Uważa się, że nawet 1/4 wchłanianych azotanów zmienia swoją postać. Największym niebezpieczeństwem dla człowieka jest fakt, że azotyny ulegają dalszym przemianom. Tworzą się z nich nitrozoaminy, które mają niestety właściwości kancerogenne, czyli mogą przyczynić się do rozwoju różnych nowotworów.

Azotyny i nitrozoaminy powodują szereg szkód w organizmie. Do najpopularniejszych można zaliczyć niedokrwistość czy też niedotlenienie tkanek. Związki te mogą uszkadzać również struktury mózgu, zaburzać pracę tarczycy, wywoływać problemy z wchłanianiem niektórych witamin, takich jak na przykład A oraz z grupy B. Mogą też prowadzić do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem jelita cienkiego, czyli wywoływać raka żołądka lub też jelita grubego.

Jak chronić się przed azotanami zawartymi w wodzie?

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście woda, jaką spożywają domownicy, zawiera azotany, należy oddać jej próbkę do laboratorium i poddać ją badaniom fizykochemicznym. Na tej podstawie można ocenić, czy poziom azotanów jest w normie, czy stężenie tej substancji zostało przekroczone. Problem ten może dotyczyć przede wszystkim gospodarstw domowych, które czerpią wodę z własnego ujęcia w pobliżu pól uprawnych, gdzie stosuje się sporą ilość nawozów sztucznych.

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście w danym gospodarstwie domowym poziom stężenia azotanów został przekroczony, warto zdecydować się na montaż funkcjonalnego uzdatniacza wody, który nie tylko oczyści ciecz ze wszystkich drobnoustrojów, wirusów, bakterii i związków chemicznych, ale także zmiękczy wodę. Przydatny z pewnością okaże się również filtr odwróconej osmozy do montażu w kuchni na nitce wody pitnej.

Azotany, czyli sole kwasu azotowego występują w wodach w sposób naturalny. Trafiają tam przede wszystkim wskutek procesu oprysków i nawożenia pól uprawnych. Niestety, związki te mogą powodować nowotwory, ponieważ zmieniają się w kancerogenne azotyny oraz nitrozoaminy, które doprowadzają między innymi do raka żołądka lub jelita grubego. Aby pozbyć się tych związków z wody, warto zdecydować się na montaż funkcjonalnej stacji uzdatniającej, czyli urządzenia filtrującego oraz zmiękczającego wodę lub też filtra odwróconej osmozy do montażu w kuchni na nitce wody pitnej.

Łukasz Tabin