Czy dzieci mogą pić wodę kranową?

Regularne nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i dorosłych. Organizm ludzki nie ma zdolności magazynowania wody potrzebnej do zaspokojenia pragnienia, dlatego nie należy zapominać o codziennym piciu wody. Nawyk ten warto wyrabiać również u dzieci. Czy można jednak podawać najmłodszym zwykłą wodę kranową? Czy jest ona zdrowa dla naszych maluchów? Zachęcamy do lektury.

Picie wody przez dzieci

Dzieci powinny zacząć pić wodę mniej więcej od 7. miesiąca życia, gdy nadchodzi czas rozszerzania diety. Niemowląt, karmionych piersią do 6. miesiąca, nie trzeba dodatkowo dopajać. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym woda zazwyczaj jest wykorzystywana do rozrabiania proszku mlecznego, w niektórych wypadkach też do dopajania.

Do ukończenia 1. roku życia należy podawać dzieciom wodę przegotowaną, niezależnie od tego, czy jest to woda butelkowana, czy z kranu. Przegotowana woda jest zwyczajnie dużo bezpieczniejsza dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego malucha.

Czy można podawać dzieciom wodę prosto z kranu?

Po ukończeniu 1. roku życia dziecka wielu rodziców zastanawia się, czy rzeczywiście może podawać dziecku w bidonie wodę z kranu. Należy zaznaczyć, że wszystko zależy od składu chemicznego cieczy. Jeżeli jest to woda z własnego ujęcia, czyli ze studni, nie powinien jej pić nikt, ani dzieci, ani dorośli, przed uprzednim zbadaniem jej jakości. Natomiast w przypadku wody wodociągowej, rozsądniej jest najpierw zamontować funkcjonalne urządzenie filtrujące. Chociaż w wodzie tej nie ma zazwyczaj drobnoustrojów, a także szkodliwych związków chemicznych, zawiera ona zwykle bardzo dużo jonów wapnia, magnezu, często również nadmiar manganu oraz żelaza. Związki te mogą negatywnie wpływać na smak, zapach cieczy i powodować problemy trawienne.

Co więcej, w rurach starszych instalacji wodnych zazwyczaj gromadzi się sporo osadu, czyli zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą dodatkowo negatywnie wpłynąć na jakość wody. Wysokojakościowe filtry czy też uzdatniacze, zmiękczacze wody świetnie niwelują zanieczyszczenia mechaniczne, a także usuwają twardość wody oraz ją odżelaziają.

Filtrowana woda – zalety

Filtrowana woda nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie oraz układ trawienny, jej picie pozwala także wspierać środowisko. Podając dziecku przefiltrowaną wodę prosto z kranu, unika się tym samym zakupów wielu butelek wody mineralnej czy też źródlanej i tym samym ogranicza się namnażanie plastiku.

Dzieci nie powinny pić wody prosto z kranu bez uprzedniego uzdatnienia cieczy. W przypadku wody z własnego ujęcia należy najpierw zbadać jej skład, a następnie dobrać odpowiednie urządzenie uzdatniające. Woda z sieci wodociągowej jest oczyszczana, natomiast nadal może w niej się znajdować nadmiar manganu, żelaza, wapnia czy magnezu, które mogą powodować pogorszenie jej jakości i doprowadzić, np. do problemów trawiennych. Warto zdecydować się na montaż sprawdzonego filtra lub zmiękczacza. Przefiltrowaną i uzdatnioną wodę można bez problemu podawać dziecku prosto z kranu.

Łukasz Tabin