Czy zmiękczanie wody jest konieczne?

Twarda woda zawiera wysokie stężenie minerałów, głównie wapnia i magnezu. Chociaż nie jest szkodliwa dla zdrowia, może powodować szereg problemów w codziennym życiu. Zmiękczanie wody, które polega na redukcji zawartości tych minerałów, może pomóc w ich eliminacji. Czy jednak zmiękczanie wody jest zawsze konieczne? Zachęcamy do lektury.

Co warto wiedzieć o twardej wodzie?

Coraz więcej mówi się o twardej wodzie w kontekście nie tylko osadu, jaki pozostawia na urządzeniach i szkód, jakie powoduje, niszcząc części sprzętu AGD, ale również w kontekście stanu cery czy wyglądu wypranych ubrań. Niestety, twarda woda sprawia, że skóra staje się szorstka, sucha i matowa. Osoby, które zmagają się z AZS czy też alergią skórną, doświadczają szczególnie skutków ubocznych twardej wody.

Podobnie jest w przypadku ubrań, które często nie dopierają się porządnie tak, jakby mogły, ponieważ detergenty dużo mniej skutecznie się pienią. Ubrania pozostają szorstkie, często podrażniają również delikatną skórę dzieci bądź alergików.

Proces zmiękczania wody

Zmiękczanie wody to proces, który ma na celu redukcję zawartości minerałów tworzących twardość wody, głównie wapnia i magnezu. Najczęściej wykorzystywaną metodą zmiękczania wody jest wymiana jonów.

Systemy zmiękczania wody oparte na wymianie jonów wykorzystują specjalnie zaprojektowane złoża, które zawierają miliony małych żywicowych kulek naładowanych jonami sodu. Kiedy twarda woda przepływa przez te złoża, jony wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu, co prowadzi do zmiękczenia wody. Po pewnym czasie, gdy złoże żywiczne jest już nasycane jonami wapnia i magnezu, proces ten musi zostać odwrócony – złoże jest płukane solanką (wodą nasyconą solą), która przywraca jony sodu na powierzchni żywicy, a jony wapnia i magnezu są spłukiwane do kanalizacji. Urządzeniami, działającymi na zasadzie wymiany jonowej są zmiękczacze wody.

Czy zmiękczanie wody jest konieczne?

To, czy zmiękczanie wody jest konieczne, zależy od wielu czynników, takich jak jakość wody w danym miejscu, używane urządzenia i indywidualne preferencje. Choć twarda woda nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzkiego lub zdrowia, jej używanie ma wiele negatywnych skutków. Zmiękczona woda natomiast nie powoduje osadzania się kamienia kotłowego na sprzęcie AGD czy w instalacji, co przekłada się często na większą oszczędność pieniędzy, które trzeba wydawać by było na naprawę awarii, zakup nowych urządzeń czy też detergentów.

Jeśli w danym miejscu natomiast występuje duży problem twardej wody, warto zdecydować się na montaż zmiękczacza i tym samym poprawić zauważalnie jakość wody kranowej.

Zmiękczanie wody to proces, który polega na redukcji zawartości minerałów tworzących twardość wody, głównie wapnia i magnezu. Twarda woda może prowadzić do wielu problemów, takich jak osadzanie się kamienia wodnego w urządzeniach AGD, mniejsza efektywność środków piorących, czy problemy z instalacją wodociągową. Zmiękczanie wody ma wiele zalet. Pomaga przedłużyć żywotność urządzeń AGD, poprawia efektywność mycia i czyszczenia, może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, a także poprawia kondycję skóry i włosów. Osoby, które mają możliwość zamontowania niewielkiego i kompaktowego zmiękczacza, powinny zdecydować się na ten krok.

Łukasz Tabin