Picie wody bezpośrednio z kranu jest dużo wygodniejsze, a także bardziej ekonomiczne. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup wody butelkowanej i tym samym można przyczynić się do wspierania środowiska i ograniczenia namnażania się plastiku. Aby jednak rzeczywiście mieć pewność, że woda, którą pije się bezpośrednio z kranu, jest smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń, warto zdecydować się na montaż sprawdzonego filtra. Jednymi z bardziej polecanych są obecnie filtry tak zwanej odwróconej osmozy. Na czym polega działanie tego sprzętu? Zachęcamy do lektury.
Proces odwróconej osmozy – na czym polega?
Osmoza jest procesem, który zachodzi we wszystkich organizmach żywych. Polega na przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu, który ma większe stężenie cząsteczek. Proces odwróconej osmozy, który bardzo często wykorzystywany jest w filtrach kuchennych czy też akwarystycznych, jest odwrotnością tego działania, czyli filtruje wodę.
Pod ciśnieniem sieci wodociągowej przez membranę osmotyczną zostają przyciśnięte tylko cząsteczki wody, natomiast na powierzchni materiału pozostaje tak zwana brudna woda i wszystkie zanieczyszczenia, które znajdowały się w cieczy surowej.
Filtry odwróconej osmozy – jak działają?
Filtry odwróconej osmozy zatrzymują bakterie i wirusy, czyszczą wodę i poprawiają jej smak i zapach. Filtry te montuje się zazwyczaj w szafce pod zlewem kuchennym, stąd nazywane są popularnie filtrami podzlewozmywakowymi. Głównym elementem filtrów odwróconej osmozy jest tak zwana błona osmotyczna, czyli półprzepuszczalna membrana. Działa ona na zasadzie pewnego rodzaju sita, które zatrzymuje różne zanieczyszczenia.
Dzięki zamontowaniu filtrów odwróconej osmozy można między innymi pozbyć się wszelkiego rodzaju zawiesin, azbestu, rdzy, wodorostów, bakterii wirusów, drobnoustrojów, glonów, metali ciężkich. Filtry te zatrzymują także pestycydy, herbicydy, ołów, rtęć, chrom, azot, a także odpady przemysłowe, radioaktywne pierwiastki czy ich izotopy.
Popularne produkty od Technika Wody z tego zakresu to między innymi: filtry Hydro Slim, Premium Filters, R07 Hydro Slim, RO7 Hydro czy RO8 Water Technic.
Czy warto zamontować filtry odwróconej osmozy?
Korzystając zarówno z wody z własnego ujęcia, jak i z wody wodociągowej, można zdecydować się na montaż sprawdzonych filtrów odwróconej osmozy. Przede wszystkim ciecz ta zostanie pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a także poprawi się jej smak, zapach oraz wygląd. Filtry odwróconej osmozy działają podobnie jak filtry kapilarne, mimo wszystko te drugie urządzenia o wiele lepiej sprawdzą się w przypadku wody o mniejszym stopniu zanieczyszczenia.
Filtry odwróconej osmozy są coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu domach. Montuje się je zazwyczaj pod zlewozmywakiem, a ich działanie polega na oczyszczaniu cieczy z wszelkich zanieczyszczeń chemicznych, organicznych, nieorganicznych czy też mechanicznych. Bardzo dobrze radzą sobie również z niwelowaniem bakterii i wszelkich drobnoustrojów. Membrana osmotyczna, która jest bardzo ważnym elementem każdego filtra odwróconej osmozy, zatrzymuje wszelkiego rodzaju drobnoustroje, a ciecz, która trafia do kranu, jest czysta i gotowa do spożycia.