Jak oceniać jakość wody kranowej w nowym miejscu zamieszkania?

Jakość wody kranowej jest istotnym czynnikiem, wpływającym na codzienne życie i zdrowie ludzi i zwierząt. Woda ta jest wykorzystywana nie tylko do picia, ale także do gotowania, mycia oraz innych, domowych potrzeb. Dlatego też ważne jest, aby każdy miał świadomość, jak oceniać jej jakość, szczególnie po przeprowadzce do nowego miejsca. W jaki sposób tego dokonać? Zachęcamy do lektury!

Wysoka jakość wody 

Pierwszym i najważniejszym aspektem standardów jakości wody jest jej bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Oznacza to, że woda powinna być wolna od patogenów, takich jak bakterie, wirusy i pasożyty, które mogą powodować choroby. Kolejnym, ważnym elementem standardów jakości wody jest kontrola jej składu chemicznego. Normy te określają dopuszczalne poziomy różnych substancji chemicznych, w tym metali ciężkich, takich jak ołów i rtęć, a także innych związków, takich jak chlor, azotany i azotyny. Przekroczenie tych norm może prowadzić do problemów zdrowotnych, dlatego ich monitorowanie jest niezwykle istotne.

Standardy dotyczą również, takich parametrów wody, jak jej pH, twardość oraz zawartość różnych minerałów.

Ocena jakości wody kranowej

Warto podkreślić, że standardowo, woda z sieci, z jakiej korzysta się w większości domów, jest regularnie poddawana oczyszczaniu i dezynfekcji. Z tego względu, bezpośrednie jej spożycie nie zagraża zdrowiu czy bezpieczeństwu. Woda z kranu jest przede wszystkim twarda, ponieważ zawiera nadmiar soli wapnia i magnezu

Aby zbadać twardość wody, warto zaobserwować, czy na naczyniach lub armaturze łazienkowej nie osadza się białawy nalot, czyli kamień kotłowy. Jego obecność jest potwierdzeniem twardości wody. Innym sposobem, który również w przybliżeniu pozwala określić twardość, jest test paskowy. Paski te, po zanurzeniu w próbce wody, zmieniają kolor, w zależności od stężenia jonów wapnia i magnezu. Wynik odczytuje się, porównując kolor paska z załączoną skalą kolorów. Metoda ta jest szybka i łatwa w użyciu.

Kropelkowy tester twardości wody to kolejne, wygodne i łatwo dostępne narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych testów na twardość wody w warunkach domowych. Użytkowanie takiego testera polega na dodaniu określonej liczby kropli specjalnego roztworu do próbki wody. Kluczowe jest wybranie testerów, które korzystają z niemieckiej skali twardości, ponieważ zapewnia ona wysoką precyzję pomiaru – jedna kropla roztworu odpowiada jednemu stopniowi twardości. 

Dla uzyskania najbardziej precyzyjnych wyników można zwrócić się do profesjonalnych laboratoriów, które przeprowadzają szczegółowe analizy chemiczne. W tym celu należy pobrać próbkę wody ze studni i wysłać ją do badania do laboratorium.

Oczyszczanie i zmiękczanie wody

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących zmian, konieczne może być zastosowanie odpowiednich systemów filtracyjnych, zmiękczaczy wody czy sterylizatorów wody. W ten sposób można pozbyć się substancji organicznych, nieorganicznych oraz nadmiaru różnych pierwiastków. W naszym asortymencie znajdują się m.in. nowoczesnej generacji zmiękczacze wody filtry do wod y oraz lampy UV , które świetnie sprawdzają się do do uzdatniania i przywracania wodzie wysokiej jakości. 

Podsumowanie

Jakość wody kranowej jest kluczowym elementem wpływającym na zdrowie i codzienne życie. Decydując się zatem na przeprowadzkę do nowego miejsca, warto sprawdzić, czy woda nie zawiera nadmiaru różnych związków. Woda z sieci jest regularnie oczyszczana i uzdatniania przez dostawcę, dlatego nie powinny znajdować się w niej substancje organiczne czy nieorganiczne. Zazwyczaj jednak właściciele domów i mieszkań skarżą się na nadmierną zawartość wapnia i magnezu w cieczy lub innych pierwiastków, np. manganu. Twardość wody można określić na podstawie obserwacji czy też testów paskowych lub kropelkowych. Aby pozbyć się twardości, warto postawić na praktyczny zmiękczacz wody. Chcąc jednak uzyskać szczegółowe wyniki badań, można pobrać próbkę cieczy i oddać ją do laboratorium. W ten sposób można otrzymać rzetelne informacje, dotyczące zdatności wody do spożycia. Z pewnością warto zamontować dodatkowo praktyczne filtry do wody lub uzdatniacze. Polecamy nasze linie produktowe m.in.: Water Technic, Hydro oraz Hydreco.

Łukasz Tabin