Pranie w twardej wodzie

W większości gospodarstw domowych w Polsce w kranie płynie twarda lub średnio twarda woda. Jest ona w pełni zdatna do spożycia, jednak charakteryzuje się zwiększoną zawartością jonów wapnia oraz magnezu. Im jest ich więcej, tym poziom twardości jest wyższy. Niestety, woda ta wpływa negatywnie na jakość sprzętów domowych, ale również na jakość wypranych ubrań. Dlaczego pranie w twardej wodzie jest niekorzystne? W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem? Zachęcamy do lektury.

Pranie w twardej wodzie – dlaczego jest niekorzystne?

Pranie ubrań w wodzie o wysokim stopniu twardości sprawia, że środki piorące dużo gorzej się rozpuszczają, dlatego są mniej skuteczne. Takie detergenty, zamiast usuwać zabrudzenia z tkanin, osadzają się na nich, sprawiając, że ubrania pozostają niedoprane.

Aby ponownie wyprać odzież, należy użyć większej ilości środków piorących. Konieczne jest także podniesienie temperatury wody podczas prania, co niekorzystnie wpływa na jakość tkanin.

W twardej wodzie dużo trudniej wypłukują się pozostałości proszków i płynów, przez co bardzo często uwidaczniają się one na ubraniach. Tuż po wyjęciu ubrań z pralki można zauważyć na odzieży plamy w postaci jasnego osadu lub też zacieków. Pranie w twardej wodzie może także powodować żółknięcie oraz szarzenie tkanin, zwłaszcza w przypadku ubrań i materiałów w kolorze białym.

Pranie w twardej wodzie a jakość tkanin

Minerały, które zawarte są w twardej wodzie, a także pozostałości nierozpuszczonych detergentów przywierają do materiału, sprawiając, że staje się on szorstki i niemiły w dotyku. Ponadto, tkanina traci swoją wysoką jakość, osłabia się i szybciej się przeciera. Ubrania wyprane w twardej wodzie są sztywne i zazwyczaj blakną. Bardzo często odzież w kolorze białym staje się szara, natomiast na ubraniach typowo czarnych mogą pojawić się nieestetyczne zacieki.

Montaż zmiękczacza wody

Niektórzy, aby nieco lepiej wypłukać ubrania, używają po praniu płynu do płukania tkanin. Niestety, środek ten również może pozostawiać zacieki, dlatego rozsądnie jest zdecydować się na podłączenie nowoczesnego urządzenia.

Decydując się na montaż sprawdzonego i wysokojakościowego zmiękczacza wody, można pozbyć się problemu jej twardości. Podczas filtracji, neutralizacji podlegają jony wapnia i magnezu, zostają one zastąpione neutralnymi jonami sodu. Woda staje się miękka, nie wytrąca się z niej białawy nalot, który negatywnie wpływa na jakość tkanin. Ubrania dużo lepiej się dopierają, nie trzeba także zużywać zbyt dużej ilości środków piorących. Można dzięki temu zaoszczędzić pieniądze i tym samym podreperować domowy budżet.

Twarda woda sprawia, że środki piorące gorzej się rozpuszczają, przez co ubrania są zwykle źle wypłukane, niedoprane lub też pojawiają się na nich nieestetyczne plamy czy zacieki. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem twardej wody, warto zdecydować się na montaż funkcjonalnego i sprawdzonego zmiękczacza. Dzięki temu urządzeniu jony magnezu oraz wapnia zawarte w wodzie zostają zastąpione neutralnymi jonami sodu. W ten sposób traci ona swoją twardość. Ubrania wyprane w miękkiej wodzie są miłe w dotyku, nie blakną, a także nie pojawiają się na nich nieestetyczne zacieki.

Łukasz Tabin