Uzdatnianie wody studziennej i filtry kuchenne

Filtracja wody zapobiega niekorzystnym dla zdrowia i komfortu życia zjawiskom związanym z wodą zanieczyszczoną w sposób mechaniczny, chemiczny czy bakteriologiczny. Dzięki filtrom możliwe jest nawet bezpieczne spożywanie smacznej wody bezpośrednio z kranu.

Uzdatnianie wody Poznań

Zadaniem filtrów mechanicznych (siateczkowych, sznurkowych lub piankowych) jest zatrzymywanie drobinek organicznych, które często znajdują się wodzie. Może to być piasek lub muł, zanieczyszczenia humusowe, a nawet rdza, która odrywa się z rur transportujących wodę. Substancje te wpływają na mętność wody, jej smak i zapach. Szybko osadzają się także w zegarach pomiarowych i niszczą instalację CO w domach jednorodzinnych osadzając się w pompkach cyrkulacyjnych, zasobnikach wody czy przewodach poziomych (np. ogrzewanie podłogowe). Filtry mechaniczne zasadniczo nie zmieniają właściwości wody. Najczęściej służą do jej wstępnego oczyszczania w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem innych urządzeń do uzdatniania wody (np. zmiękczacza), wrażliwego sprzętu AGD (np. ekspresu do kawy czy pieca CO) i instalacji cieplnych. Są to też najtańsze filtry. Najczęściej montuje się je na wejściu wody do domu lub bezpośrednio przed urządzeniem, które ma być chronione.

Uzdatniacz 5w1Filtry węglowe

Są one w stanie przeciwdziałać praktycznie wszystkim zanieczyszczeniom wody. Zatrzymują metale ciężkie, szkodliwe substancje chemiczne (np. pestycydy), żelazo, a także rakotwórczy chlor i jego pochodne. Oczyszczona w ten sposób woda pozbawiona jest niekorzystnego smaku i zapachu. Skuteczność filtrów węglowych w uzdatnianiu wody opiera się o działanie węgla aktywnego (w bloku filtra znajdują się miliony aktywnych cząstek węgla), który dosłownie pochłania zanieczyszczenia. W związku z tym centralne (narurowe) filtry węglowe wymagają wymiany wkładu filtrującego średnio raz na kwartał. W przypadku kolumn węglowych, które są zautomatyzowaną i bardziej wydajną formą filtra z węglem aktywnym, wymiana złoża nie jest konieczna, ponieważ oczyszcza się ono w procesie regeneracji.

Uzdatniacze wody studziennej 5 w 1

Zatrzymują 5 najczęściej występujących w wodzie z własnego ujęcia substancji: żelazo, mangan, twardość, amoniaki oraz zawiesiy. Mogą też zmieniać ph wody, jeśli jest to konieczne. Uzdatniacze te mają postać centralnej kolumny wypełnionej specjalnym złożem i wyposażonej w automatyczny sterownik oraz zasobnik na sól tabletkową, którą regenerowane jest złoże. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań do uzdatniania wody studziennej. Dobór rodzaju złoża i jego wielkości należy poprzedzić wykonaniem analizy składu wody.

Filtry odżelaziające

Ich zadaniem jest zatrzymywanie związków żelaza i manganu, jakie mogą znajdować się w wodzie. Źródłem są zanieczyszczenia wtórne – dzieje się tak w przypadku, gdy instalacja, którą woda jest dostarczana, posiada skorodowane odcinki. Na zanieczyszczenia żelazem i manganem narażone są także ujęcia głębinowe. Woda, w której w nadmiarze występują związki tych metali jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale w szczególnie degenerujący sposób działa na instalację wodną w domu, niszczy armaturę i ceramikę (żółte zacieki), barwi prane w niej ubrania. Filtry odżelaziające mają postać narurowych korpusów z wkładami wymiennymi oraz znacznie bardziej wydajnych kolumn ze specjalnym złożem, automatycznym sterownikiem oraz zasobnikiem na regenerant złoża, którym najczęściej jest nadmanganian potasu.

Filtry osmotyczne RO

Jest to kompaktowy zestaw filtrów piankowych, węglowych i specjalnej membrany filtrującej. Taka kilkustopniowaa kombinacja gwarantuje oczyszczenie wody z wszelkich substancji chemicznych, a także mikroorganizmów (proces odwróconej osmozy). Zestaw uzupełnia mineralizator (pokruszone skały dolomitowe), który oczyszczoną wodę zaopatrza w wapń, magnez, potas i inne mikroelementy. Dzięki temu skład i smak wody jest praktycznie taki sam, jak źródlanej wody butelkowanej i nadaje się ona do bezpośredniego spożycia. Filtr montuje się w szafce pod zlewozmywakiem lub sąsiednich w kuchni (wraz z osobną wylewką), dzięki czemu z powodzeniem można go stosować w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Zastąpienie wody butelkowanej wodą tak uzdatnioną, to nie tylko wygoda dla domowników i korzyść dla środowiska, ale także duża oszczędność na kosztach zakupu wody w sklepie.RO6 Supreme Aquafilter

Filtry podzlewozmywakowe

W przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na montaż filtrów centralnych (na wejściu wody do domu lub w innym miejscu, które gwarantuje filtrowanie wody dla całej instalacji), praktyczną alternatywą jest zestaw filtrów podzlewozmywakowych. Z powodzeniem można go stosować w domach, jak i w mieszkaniach. Te kompaktowe urządzenia montuje się w szafkach pod kuchennym zlewem. W skład zestawu może wchodzić filtr mechaniczny i filtr węglowy oraz taki sam duet plus filtry dezynfekujący wodę. Co ciekawe, zestawy filtrów podzlewozmywakowych mogą być wyposażone w osobne wylewki do wody przefiltrowanej, tak by nie „marnować” jej np. na mycie naczyń. Wkłady w takich filtrach są mniejsze, niż wkłady filtrujące w filtrach centralnych, ale z drugiej strony filtrują znacznie mniej wody (tylko do spożycia). W związku z tym wymiana wkładów również może odbywać się w cyklach kwartalnych.

Filtry dezynfekujące

Najczęściej oparte o system lamp UV. Urządzenia te emitują promieniowanie ultrafioletowe, które skutecznie zabija bakterie i wirusy, a nie jest przy tym w żaden sposób szkodliwe dla człowieka. Filtry zawierające lampy UV montowane są samodzielnie, bądź w zestawach z filtrami mechanicznymi oraz węglowymi. Innym przykładem filtra dezynfekującego są filtry oparte o wkłady z czynnikiem bakteriostatycznym (niszczy wirusy, bakterie, grzyby czy pleśnie). Najczęściej występują one w postaci filtrów podzlewozmywakowych.

Zapraszamy do zakładki OFERTA.